Řeky vysychají, pole jsou vyprahlá, studny prázdné. Klimatickou změnu pociťují mnozí z nás. Odborníci, média, politici, ale i naši přátelé často hovoří o nejisté budoucnosti naší planety. Proto projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní se staly hlavním tématem letošního 21. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Olomoucký festival bude opět zahájen v Kině Metropol. Dále pak v Divadle na Cucky a nově v Mozarteu – Arcidiecézním muzeu a v sálech bývalého Jezuitského Konviktu. Po vybraných projekcích se můžete zúčastnit diskuze se zajímavými hosty. Snímky doplní rozmanitý doprovodný program.
Heslo "až naprší a uschne" už nepoužíváme jen při škádlení, jak jsme tomu byli zvyklí v dětství. Nyní vystihuje převážně jednu z podstat klimatické změny – krajina v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření neudrží vodu. "Promítáním filmů (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému a zaměřit se především na jeho dopady na lokální úrovni. Na problém nechceme jen upozorňovat, ale hledat jeho řešení a inspirovat ke konkrétní akci ve všech městech, kde festival probíhá. Zkrátka nechceme dál čekat, až naprší a uschne," říká ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický.
Festival se věnuje ekologickým tématům takřka od svého vzniku. Poslední tři ročníky filmy s touto tematikou byly zařazovány do kategorie Zemětaje. Letos se stala přímo hlavní tematickou kategorií. Uvidíte filmy, zabývající se klimatickou změnou, energetikou, nebo třeba znečišťováním životního prostředí. Jedním z dokumentů, který tyto problémy sleduje, je dokument Město plné smogu – snímek režisérky Meng Hano životě v čínském městě Langfang nedaleko Pekingu, ve městě bez nebe, a postojích tamní politiků.
Znečištěním se zabývá i kanadský film režiséra Iana Daniela V té vodě něco je. Známá herečka a aktivistka Ellen Page spolu s režisérem navštěvují ženy ze zemědělských oblastí v provincii Nového Skotska, které bojují proti průmyslovým firmám za záchranu jejich přírody, komunity a především budoucnosti.
Život v člověkem téměř neposkvrněné přírodě zachycuje kanadský dokument režiséra Davida Curtise Svébytná půda. Ten je ódou na krásu odlehlého teritoria Yukon a na tamní obyvatele města Dawson. Ti se snaží o potravinovou soběstačnost pomocí alternativního farmaření v často nehostinných podmínkách.
Vedle Zemětaje festival zařadí každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších jedenáct tematických kategorií.
Nejen při výběru snímků do programu myslí organizátoři na životní prostředí. Během příprav i celého průběhu festivalu je samozřejmostí důraz na šetření energií a vody, recyklování odpadu v kancelářích i ve všech kinech, tisknutí v omezeném množství na ekologický papír. Festivalový katalog je nahrazen brožurou s polovinou použitého papíru a veškeré informace budou šířeny online. Všem hostům je primárně nabízena doprava autobusem nebo vlakem, a pokud je cesta letadlem nevyhnutelná, festival finančně kompenzuje jejich uhlíkovou stopu. Většina filmů je pouze v digitálním formátu. Standardem jsou již vegetariánské rauty a využívání vlastních festivalových sklenic a porcelánu, díky čemuž vzniká minimální odpad.
Vedle ekologie festival podporuje filmaře ze zemí s nedemokratickým či diktátorským režimem a lokální tvorbu umělců, od nichž pochází jedna čtvrtina letošních filmů. Ve všech městech se odehrají dopolední projekce filmů pro školy, které zaujmou všechny věkové kategorie. Pro žáky základních škol jsou připravena tři pásma krátkých filmů, pokrývající širokou škálu témat, od šikany přes rodinné vztahy až po životní prostředí. Pro středoškoláky dva krátké a čtyři celovečerní filmy. Například Mai Khoi and The Dissidents o vietnamské zpěvačce, která kvůli svým protirežimním textům musí opustit Vietnam, v němž vládne nekompromisní cenzura, nebo film Pro Samu (For Sama), který se odehrává v ohnisku válečného konfliktu v syrském Aleppu. Po všech filmech bude následovat debata.
Vizuální festivalovou kampaň připravilo již potřetí Studio MT (Matyáš Trnka ve spolupráci s Matějem Růžičkou). Jelen běžící festivalovou znělkou se postupně na rozpáleném horizontu proměňuje ve velblouda, který je hlavní postavou letošního vizuálu. I to odkazuje na blížící se sucho. "Uschlé stromy, žádné lesy, holé pláně, sucho a teplo – tak by mohla vypadat česká krajina, pokud s klimatickou změnou nezačneme něco dělat. Pohled na takový horizont nenabízíme jen pro Prahu, ale i pro všechna další města, kde festival letos probíhá. Každému jsme totiž vytvořili vizuál na míru. Mimo to jsme se snažili, aby byly plakát a video znělka rozpoznatelné i pro osoby se zrakovým omezením. Výrazné a kontrastní barvy tak nejsou zvoleny jen se snahou zdůraznit téma, ale aby byly čitelné pro co nejvíce lidí," vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.
Bližší informace o letošním ročníku festivalu naleznete na www.jedensvetolomouc.cz nebo na facebooku Jeden svět Olomouc.