[OL]4you na

Autismus: Když se život odehrává za zrcadlem

Stál tam opodál a po očku sledoval hlouček veselých dětí. Zdá se, že byl pohroužen do sebe a neprojevil zájem se připojit. Ten chlapec byl autista, a právě s touto problematikou bychom vás rádi seznámili.

Autismus: Když se život odehrává za zrcadlem

Při vyslovení oné tajuplné formule PAS (porucha autistického spektra) mnohým a především rodičům vyskočí krůpěje potu a výrazně pobledne tvář. Zdá se, že autismus řada z nás vnímá jako nebezpečného a neviditelného zločince, který se tiše přikrade a zaútočí. Bezesporu je život s touto poruchou velmi náročný. Nikoliv však nemožný. Pojďte s námi vzít vše za opačný konec a vidět v černé barvě i kousek bílé.

Zcela první zmínky o dětském autismu byly zaznamenány ve 40. letech 20. století, a to pod záštitou amerického psychiatra Leo Kannera. Ten v roce 1943 publikoval článek o „nepřiměřeném“ chování u skupiny svých dětských pacientů. O významné pokroky se také zasloužila britská lékařka Lorna Wingová. V roce 1981 zavedla pojem Aspergerův syndrom a také sepsala řadu odborných příruček, včetně těch pro rodiče.

Diagnóza? Porucha autistického spektra

Slovo autismus pochází z řeckého slova autos = sám a tradičně je spojováno s pocitem uzavřenosti. Nově se v současnosti mezi odborníky užívá termín poruchy autistického spektra (zkratka PAS). 

Jedná se o celoživotní vývojovou poruchu na neurologickém podkladu. Důsledkem je, že jedinec nedokáže správně vyhodnotit podněty nebo informace, které jsou k němu směřovány. Samotné projevy jsou velmi pestré a individuální. Obecně se však odráží v tzv. třech oblastech. Jsou to potíže v komunikaci, sociálním chováním a v představivosti – jedná se tedy o značně omezený a stereotypní okruh zájmů. Příčiny jako takové nejsou doposud příliš objasněny. Autismus je podle nejmodernějších studií souhrou více faktorů a důsledkem geneticky podmíněných změn ve vývoji mozku. Mezi často uváděnými příčinami jsou však také zarděnky v období těhotenství, virové infekce, komplikace při porodu či běžné dětské nemoci. Tato porucha si vyhledává chlapce až třikrát častěji než dívky. Mezi základní druhy patří dětský autismus, Aspergerův syndrom a Rettův syndrom.

Prostředky, které vedou ke správnému cíli

Při samotné práci s dítětem, které má autismus, je důležitý řád, pravidelnost a obrovská dávka trpělivosti. Lidem s autismem totiž zcela chybí schopnost předvídat a plánovat. Tento specifický problém může být znakem tzv. „vnitřní slepoty“ – jedincům tak často vlastní vidění komplikuje  chápání reálného obrazu. Dítě s PAS se tedy nedokáže bez vhodných úprav kvalitně vzdělávat. První efektivní program strukturovaného učení (TEACHCH) vznikl v Severní Karolíně a funguje již třicet let. Vznikl volnou spoluprací rodičů a profesionálů jako reakce na absurdní tvrzení, že děti s autismem nelze vzdělávat. Mezi základní principy patří: individuální přístup, strukturalizace a vizuální podněty. Tento program je hojně doporučován také v naší republice.

Olomoucko pro autisty

Komplexní péče pro jedince s PAS je hustě rozmístěna na řadě míst po celém Olomouckém kraji. Nalezneme zde speciální školky, základní školy speciální, ale také pracoviště speciálního pedagogického centra nebo psychologické poradny, která jsou zásadní při stanovení diagnózy. Např. Ústav sociální péče Klíč na Dolní hejčínské a Speciální základní škola na Svatoplukově ulici v Olomouci. Právě v Olomouci se také nachází centrum Křesadlo, určené pro setkávání a přímou podporu. V Přerově je plně k dispozici základní a mateřská škola speciální se sídlem na Malé Dlážce. V Šumperku se pak mohou pochlubit Speciální ZŠ pro žáky s více vadami na ulici Třebízského a Speciální školou Pomněnka. 

Nalaďte se na modrou vlnu

Jako každý rok, tak i letos se bude 2. dubna konat Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day).  Právě v tento den se lidé napříč všemi státy plně zapojují do osvětové kampaně, nesoucí název Rozsviťme se modře (Light it up blue).

Jistě si říkáte, proč ze všech barev zrovna modrá? Modrá je totiž jakýsi symbol sebevyjádření a komunikace. V této oblasti mají lidé s autismem největší obtíže. Zapojit se můžete jakkoliv vás jen napadne. Šik modrým tričkem, mašlí ve vlasech, veselými tkaničkami nebo si třeba můžete modrou žárovkou vyladit svůj domov. My v redakci už pilně vybíráme modré outfity a rozhodně se aktivně zapojíme! Pojďte si tedy spolu s námi připomenout, že se na světě každé 110. dítě narodí s poruchou autistického spektra. A že porozumění a podpora je to nejcennější, co můžeme darovat.

A pokud se budete chtít o autismu dozvědět více, doporučujeme např. knihu Svět očima dítěte a autismem nebo Poruchy autistického spektra. Další informace najdete také na webu www.autismus.cz

Modré dny 2017 v Pevnosti poznání

V pátek 31. března a v sobotu 1. dubna 2017 se v Pevnosti poznání konají Modré dny, akce na podporu dětí s autismem a jejich rodin. V pátek má akce odborný charakter, v sobotu je určená pro všechny bez rozdílu věku. Více informací o akci najdete na webu.

 

reklama