Setkáváme se přímo v showroomu ATG na Pasteurově ulici 63, který se nachází hned vedle benzinky Shell nedaleko Senima. Budova samotná je velmi multifunkční – kromě koupelnového studia tu najdete i oblíbené dámské Contours fitness či prodejnu sedaček Phase. Ve třetím patře se připravuje showroom luxusních kuchyní, kvalitních masivních dveří a zakázkové výroby nábytku. ATG studio tedy zdaleka není jen o koupelnách... „Od sanitární keramiky a dalšího vybavení koupelen nabízíme přes keramické obklady a dlažby až po luxusní kuchyně, kvalitní masivní dveře a zakázkovou výrobu nábytku – a to vše samozřejmě na klíč včetně dodávky materiálu a řemeslných prací. Ve druhém patře připravujeme expozici sanitární keramiky Villeroy & Boch, která bude jednou z největších v České republice. K vidění zde bude od dubna tohoto roku,“ prozrazuje Pavel Kopl.
Říkáte si, že je vám ta značka povědomá? Jedná se o rodinnou francouzsko-německou firmu, která se v průběhu své historie (existuje od roku 1748!) vyvinula od výrobce a prodejce vysoce kvalitních keramických výrobků do mezinárodně proslulé lifestylové značky. Kachličkami této značky byl vyzdoben i „nepotopitelný“ Titanic. V dnešní době znáte Villeroy & Boch pravděpodobně v podobě různých kuchyňských doplňků a keramiky, kterou rádi prezentujeme i na stránkách [OL]4you.
Výrobky Villeroy & Boch jsou známy svou kvalitou, jež vám bude vždy dobře sloužit. Projevují se ve výběru ušlechtilých materiálů i v posledním zkoumavém pohledu odborníků. V nárazuvzdorných keramických materiálech odolných proti poškrábání, které se vyznačují trvanlivostí, snadností údržby a vynikajícími hygienickými vlastnostmi. V nábytku, který vyniká mimořádnou kvalitou struktury a barevnosti povrchů i precizností provedení hran a rohů. A v materiálových inovacích, jako jsou TitanCeram nebo Quadryl, které otevírají zcela nové možnosti ohledně tvarování sanitárních výrobků. Ve spojení s nejmodernějšími výrobními metodami vznikají výrobky, které vás budou těšit od prvního dne a každý den znovu. Značku Villeroy & Boch si za dlouhou dobu své existence neoblíbili pouze zákazníci, ale především architekti, kteří ji rádi zařazují do svých projektů.
Koupelnové trendy
Nakolik zasahuje móda a trendy do vybavení koupelen? Např. v obkladech jsou dnes velmi žádané velké formáty. Standardem jsou obklady 60x60 cm a stále oblíbenější jsou rozměry 100x100, 100x300 cm, ale i větší. Důležitou roli hraje také tloušťka kachliček. Zatímco v minulosti měly klasické kachličky až 1 cm, dnešní materiály vyráběné novou technologií dovolují výrobcům keramiku ztenčit na 3,5 mm. Tento materiál má navíc mnohem lepší vlastnosti a je téměř 1,5x pevnější. Je podlepen sklolaminátem, takže vydrží jakékoliv vrtání bez popraskání. Všechny ostatní vlastnosti (jako je mrazuvzdornost a podobně) jsou zachovány. „Ze sanitární keramiky byla ještě relativně nedávno velká poptávka po hydromasážních akrylátových vanách. Dále následoval boom hydromasážních boxů, což jsou uzavřené kabiny vybavené hlavovou sprchou, ruční sprchou a jinými tryskami včetně masáží. Tyto takzvané ,parní boxy‘ (jak je mnozí uživatelé obecně nazývali) opustily luxusní koupelny a přesunuly se do relaxačních center, které jsou v dnešní době součástí luxusnějších domů. Nahradily je prostorné sprchové kouty čistých průzračných tvarů s použitím minimálního množství profilů. To stejné platí o hydromasážních vanách. Při dnešním stylu života se vana používá daleko méně než sprchový kout. V koupelnách tudíž funguje víceméně jako designový prvek. To platí zejména u volně stojících van.“
Vana z akrylátu, litého mramoru, litiny nebo kovu?
Věděli jste, z kolika různých materiálů se mohou vyrábět vany? Většina z nás má doma vanu akrylátovou. Je finančně nejdostupnější a nabízí mnoho různých tvarů. Nedostatkem akrylátu ale je, že ho lehce poškrábete – je totiž poměrně měkký a tudíž zranitelný. Dalším materiálem může být litý mramor – vzniká ze směsi „drceného mramoru s pískovcem“. Vany z litého mramoru mají velmi dobré parametry. Jejich nevýhodou je ovšem vysoká hmotnost.
Rovněž se dá pořídit vana z tradičního materiálu – litiny. Takovéto vany vyrábí španělská firma Roca. I tyto vany mají velmi dobré vlastnosti a nevýhodu v podobě velké hmotnosti.
Kompromisem mezi materiály jsou kovové vany německého výrobce Kaldewei. Tyto vany díky speciální technologii výroby jsou tak kvalitní, že na ně výrobce dává 30letou záruku. A řekněte – nestojí to za vanu bez škrábanců? Nemusíte se ani bát v ní koupat své čtyřnohé mazlíčky.
Všechny vany vyrobené ze zmíněných materiálů je možné osadit hydromasážním systémem v několika kvalitativních úrovních. Vybírat můžete od jednoduchých hydromasáží až po vysoce účinné celotělové systémy dovybavené osvětlením, dohřevem vody, automatickou desinfekcí a podobně. Velmi žádané osvlětlení, tzv. chromoterapie, umocňuje psychický relaxační účinek. Celý vývoj těchto komponentů směřuje k absolutní relaxaci – jak fyzické, tak duševní.
Sprchové kouty
I sprchové kouty prošly poměrně velkou změnou. Zatímco dříve se jednalo o malé čtvrtkruhy a čtverečky, dnes se dělají kouty velké, obdélníkové, popř. takzvané účko. To je sprchový kout se třemi skleněnými stěnami, který může být umístěn i v prostoru – není tedy odkázán na umístění v rohu. Stejně tak se velmi často do prostoru umísťují volně stojící vany či infrasauny. Stávají se v dnešní době součástí luxusnějších koupelen nebo jako součást interiéru. Velmi žádané jsou např. výrobky infrasauny v kombinaci se sprchovým koutem německé značky Duravit.
Jednoduše se připraví přípojky a celý systém se vloží do vašeho bytu jako celek. „Tento styl francouzských bytů se pomalu dostává i k nám – jedná se o jednu obrovskou členěnou místnost, v jejímž jednom koutě je ložnice, v dalším sedačky či pracovna, a někde v prostoru může být právě sauna nebo vana,“ zmiňuje majitel studia ATG.
Značný vývoj zaznamenal i sprchový program. Hlavové sprchy dosahují velikosti až 100x100cm a jsou obecně známé pod názvem amazonský déšť. Existují i hlavové sprchy vybavené přílivovou sprchou (tzv. splavem), který umí příjemně namasírovat šíji a oblast krční páteře. Velkým trendem je využívání LED podsvícení jak v samotných koupelnách, tak i integrované osvětlení v hlavových sprchách.
Velmi významným doplňkem současných koupelen jsou designové radiátory alias žebříky. Existuje několik výrobců, kteří opravdu nabízejí výrobky v cenách přesahujících řádově 100 tisíc korun, a jsou vlastně originálem, který má nejen užitnou hodnotu, ale splňuje parametry těch nejpřísnějších uměleckých kritérií.
K otázce údržby skel velkoplošných sprchových koutů majitel ATG studia doporučuje: „Investujte do trvalé úpravy skla. Takto ošetřené sklo z výroby usnadňuje údržbu skla po mnoho let. Významní světoví výrobci sprchových koutů uvádějí ve svých statistikách, že nákladné sprchové kouty se z 99 % prodávají právě s úpravou skla – např. značka Hüppe. Rád bych také upozornil na to, že úprava skla se nedá dodělat dodatečně – musí být zadána do výroby při objednání sprchového koutu.“
Kdo nechce sprchovou vaničku, může dnes volit zapuštěný sprchový žlab, který je v rovině s podlahou. Kdo dá přednost vaničce, může volit jak akrylát, tak mramor či kovovou vaničku od renomovaného výrobce Kaldewei.
Keramické obklady a dlažby
Opravdovým boomem dnešní doby je velkoformátový obkladový materiál o síle 3,5 až 6 mm. Tento materiál se může použít jak na stěnu, tak i na podlahu. „Mnozí zákazníci namítají, že do malých prostor se lépe hodí menší formáty – ale nelze souhlasit. Čím větší je formát obkladů, tím méně je spár a nedochází ani k optickému jevu ,sítě‘. I malá paneláková koupelna může vypadat dokonale a vyrobíte ji při použití pouze šesti kusů kachliček. U takto zvolených formátů se používá pouze dvoumilimetrová spára vyplněná kvalitní nenasákavou spárovací hmotou. My používáme tu od firmy Mapei. Další výhodou velkých formátů, a tím malého množství spáry, je i údržba. Např. výrobky firmy Panaria mají navíc u těchto obkladů antibakteriální úpravu,“ popisuje Pavel Kopl.
A největší výhodou (oceňovanou hlavně při rekonstrukci koupelen a dlažeb všeobecně) je to, že tyto tenké a lehké materiály můžete opakovaně lepit na stávající obklady a dlažby, které chcete z jakéhokoliv důvodu nahradit.
Významné využití těchto keramických obkladů je při finální úpravě fasád.
„Od tenkostěných formátů přejděme k dvoucentimetrovým dlažbám, které se používají k pokládkám na terasy na výškově stavitelné terče. O tyto materiály je v poslední době obrovský zájem, neboť takto na terče položené dlažby jsou rozebíratelné. Můžete pod ně uložit jakékoliv elektrické či vodovodní sítě. A další výhodou terčů je i to, že jsou samonivelační a na vyspádovaném podkladu vám u dlažby vytvoří rovinu. Navíc tyto materiály mají většinou stejný design jako tenčí formáty a jednotný systém se dá nakombinovat v celém domě – v interiéru můžete mít stejný design podlahy jako venku a materiál zároveň splňuje všechny parametry zátěže, protiskluzu apod.“ V obkladech a dlažbách spolupracuje a dováží ATG studio značky od předních světových výrobců jako jsou např. Ariostea, Cerdisa, Mirage, Panaria, Supergres, Marca Corona, Emil Ceramica, Fiordo, Polis, Inalco, Apavisa, Kronos, Cercom a mnoho dalších.
Kromě běžných míst, kam jsme zvyklí pokládat obklady a dlažby, se ovšem v dnešní době používá keramika téměř na všechno. Obklady najdete na celých domech místo fasády, z keramiky se vyrábějí i umyvadlové a odkládací desky.
Hranatá či kulatá? Vyberou si všichni
Přední světoví výrobci sanitární keramiky mají ve svých nabídkách jak „přísně hranatý“ styl, tak „kulatý“ – aby si každý vybral. Například výrobce Laufen už mnoho let vyrábí svoji vlajkovou sérii Alessi One, která je světově známá pod názvem „vajíčko“. Stejně oblíbená je i série Alessi dOt, která je zase známá svou hranatostí. Obě dvě top série se prodávají souběžně.
Trendová je rovněž tenkostěnná keramika, která je zajímavá zejména tím, že má ukrytý odtok a nemá přepad. A to vše pro to, aby se splnily nepřísnější hygienické parametry. Většina sérií známých výrobců nabízí různý koupelnový nábytek ve stejném stylu jako je umyvadlo, záchod, bidet, aby design koupelny působil dokonale čistě a byl sladěný. V poslední době se hodně hovoří o WC systémech, a to konkrétně o systémech oplachu. Jako jeden z posledních systémů uvedených na trh je systém Rimless, který umožňuje efektivní a úsporné splachování bez ulpívání usazenin a nečistot. Velmi žádáné jsou v poslední době také toalety opatřené multifunkčním (tzv. bidetovým) sedátkem, které je opatřené oplachovacími tryskami, vysoušením, vyhříváním sedátka atd. Luxusní verze mají tyto systémy integrovány přímo do keramického pláště WC.
Design versus Rock'n'roll
I když bychom o aktuálních trendech z této branže mohli napsat mnoho stran, snažili jsme se s majitelem ATG studia Pavlem Koplem vystihnout to nejzajímavější. Více informací najdete také na www.atg-studio.cz nebo navštivte showroom na Pasteurově 63. Studio ATG funguje v Olomouci již od roku 1994 a za celou dobu svého působení má za sebou nespočet úspěšných realizací, se kterými se můžete setkat např. v Café New One, v hotelu Arigone nebo v nově otevřeném hotelu Theresian. Mnoho realizovaných projektů proběhlo i mimo Českou republiku.
Vášní zaměstnanců ATG studia je kromě designu také rocková hudba – proto firma pravidelně podporuje rockové akce (např. festival Bounty Rock Cafe Open Air či Rocková Horka) a také kapelu Sarkonia, kterou na obou festivalech letos uslyšíte.
Studio ATG
Studio ATG se zaměřuje především na prvotřídní kvalitu, vynikající materiály a zejména celkovou spokojenost zákazníka. Pomohou vám s kompletními projekty – od návrhů architektů a projektantů přes zajištění veškerých povolení, energetických štítků až po finální realizaci. Studio ATG sídlí na ulici Pasteurova 63 za benzinkou Shell. V showroomu najdete to nejlepší z vybavení koupelen, sedačky Phase a nově také celé nové patro s luxusními kuchyněmi a zakázkovým nábytkem na míru. Více na www.atg-studio.cz