1. Seven
Začneme zlehka, a to tréninkovou aplikací Seven. Jak už název napovídá, slibuje lepší fyzickou kondici díky pouhým 7 minutám cvičení denně. Pokud jste úplný začátečník nebo tak řečený ledňáček, doporučujeme vám Seven jako volbu číslo jedna. Ačkoliv se může zdát délka cvičení jako nedostatečná, minimálně pomůže vytvořit si návyk, který nováčkům často chybí. Aplikace umožňuje nastavení notifikací, kterými vám každý den ve stejnou dobu připomene, že nastal její čas. Během 7 minut zapojíte celé tělo a mezi jednotlivými cvičeními dostanete prostor i na 10vteřinovou pauzu. Výhodou je, že není třeba žádných cvičebních pomůcek – stačí pouze dostatečný prostor na lehnutí a stěna k opření. V případě, že vám Seven nedá pořádně do těla, můžete se zúčastnit také pravidelných denních výzev.
Uživatelkám, které si Seven stáhnou, možná bude design aplikace povědomý. Stejné vývojářské studio má totiž na svědomí i apku Cycles, která slouží k monitorování mentruačního cyklu.
2. Daily Yoga
A máme tu další aplikaci vhodnou pro začátečníky – sami tvůrci ji takto označují. Uspokojí ty z vás, kteří dáváte přednost pomalému, uvědomělému cvičení. Daily Yoga nabízí uživatelům více než 100 kurzů jógy a meditací. Dbá na dotatečné vysvětlení jednotlivých pohybů a správného dýchání, které je v józe extrémně důležité. Aplikace kromě spálení kalorií, protáhnutí a zpevnění slibuje také zlepšení psychické pohody. Na Daily Yoga nám skutečně učarovala příjemně zpracovaná videa doprovázená uklidňující hudbou. Ačkoliv se internety hemží yoga/meditation/calming playlisty, v Daily Yoga jde vidět, že si tvůrci dali skutečně záležet, aby jejich playlisty perfektně ladily s probíhajícími lekcemi. Výhodou také je, že se přes apku můžete spojit s dalšími uživateli a vzájemně se tak motivovat.
Google Play | App Store
Pokud s jógou teprve začínáte, máme pro vás dobrou zprávu – bohatě si vystačíte s neplacenou verzí. Naopak ti z vás, kteří už téměř dosáhli nirvány, si musí připravit až 250 Kč měsíčně.
3. Jillian Michaels Fitness App
Jméno Jillian Michaels se nejčastěji skloňuje se cvičebním programem 30 Day Shred nebo jejím (lehce kontroverzním) působením v reality show The Biggest Loser. Věděli jste, že slavná trenérka má i vlastní mobilní aplikaci? Není třeba se jí bát – ponižování, křiku a sprostých nadávek se v ní nedočkáte. V Jillian Michaels Fitness App si jednoduše nastavíte cíle, obtížnost i jídelníček a navíc si oprášíte angličtinu. Jednotlivá cvičení jsou postavena tak, aby vám dala za krátký čas hodně muziky – stejně, jako to známe z výše zmíněného programu 30 Day Shred. Bohužel, Jillian není z levného kraje – pokud zvolíte premium verzi na rok, zaplatíte cca 170 Kč měsíčně. V porovnání s lekcí ve fitku ale nejde o závratnou částku. S premium účtem získáte také nespočet zajímavých receptů nebo motivační playlisty.
Velkou výhodu máte, pokud jste majitelem smart televize od Samsung. I do ní si totiž Fitness App můžete stáhnout a dát tak vašemu cvičení pořádný rozměr.
4. Fitify
Zdá se, že produkty s koncovkou -ify jsou ve světě technologií sázkou na jistotu. Po bok oblíbených Spotify nebo Shopify se staví i Fitify, která je pro nás v kategorii tréninkových aplikací opravdovým zjevením. Podíl na tom má fakt, že je Fitify téměr celá v češtině. Výjimku tvoří voiceover ve videích, kterému ale rozumět nemusíte – stačí jen pozorně sledovat, co vám trenér zrovna ukazuje. Aplikace si dává za cíl přizpůsobit uživateli trénink na míru od samého začátku. Bez zodpovězení 21 otázek v úvodním dotazníku, který sleduje váš aktuální stav a cíle, se jednoduše nedostanete dál. Zohledňuje také možné zdravotní indispozice a bere v potaz i cvičební pomůcky, které vlastníte. Za každý trénink je uživatel odměněn medailí s možností přímého sdílení na sociální sítě. Pokud se tedy o podobné informace se sledujícími rádi dělíte, Fitify je pro vás to pravé.
Pozitivně hodnotíme i intuitivnost aplikace a její grafické zpracování. Pokud chcete z Fitify využívat maximum, máme pro vás dobrou zprávu – premium můžete získat už za 30 Kč týdně.
5. Kalorické tabulky
Tesat do kamene: strava a cvičení jdou ruku v ruce. Faktem je že, základním předpokladem pro hubnutí je kalorický deficit a k nabrání svalové hmoty zase dostatečný příjem bílkovin. Pokud tedy berete svou cestu za zdravým tělem skutečně vážně, stáhněte si k výše zmíněným aplikacím Kalorické tabulky. I zde jednoduše nastavíte osobní cíle - chci zhubnout, přibrat, nebo být fit. Při poctivém přidávání složek vašeho jídelníčku získáte přehledné statistiky ohledně stravování a možného vylepšení. Velkým plusem je možnost načtení potravin prostřednictvím čtečky QR kódů, popř. možnost přidání vlastní potraviny, která není v aplikaci zanesená. Ačkoliv berou Kalorické tabulky v potaz i pitný režim, nedisponují funkcí připomínání. K tomuto účelu doporučujeme aplikaci Water reminder nebo jí podobné.
Kalorické tabulky vám dostačující základ poskytnou i bez zaplacení premium verze. Jen je nutné počítat s reklamou, která vám čas od času ráda připomene, že jste si nepoznačili ten Cheeseburger z oběda.
+ Headspace
Meditační aplikace Headspace není naší plus jedničkou náhodou. Neřadí se přímo mezi aplikace na cvičení, i v tomto ohledu ale zvládne uživatele uspokojit. Na výběr máte z několika okruhů dle problému, na který se chcete zaměřit – potlačení stresu a úzkosti pomocí meditace, lepší spánek, více pohybu, snadnější soustředění nebo jen touha vyzkoušet něco nového. V případě, že si zaplatíte premium účet (asi 225 Kč/měsíc při ročním předplatném), se vám otevřou stovky možností, jak si do života přinést více klidu a pohody – komentované lekce, playlisty, osobní statistiky atd. Aplikací a principy (nejen) meditace vás provede Andy, jeden ze zakladatelů, který je zároveň bývalý buddhistický mnich. Co se týče grafického zpracování a uživatelské zkušenosti, už ty jsou pastvou pro oči a pohlazením po duši.
Abychom však zůstaly objektivní a nezaplavily vás pouze zamilovanými superlativy, musíme zmínit, že bez základní znalosti angličtiny si z aplikace užijete maximálně tak výše zmíněnou grafiku.
Tip: Věděli jste, že aplikace Headspace má svůj vlastní seriál na Netflixu? Je skvěle zpracovaný, snadno uchopitelný a plný promyšlených animací. Zvláště po sledování vymýváren typu Too hot to handle jde o skvělý restart mozkových buněk (vyzkoušeno za vás).
Máte oblíbenou aplikaci, kterou jsme v článku nezmínily? Nezapomeňte nám do redakce poslat tip. Než se oteplí a otevřou sportovní centra, máme ještě spoustu času na to ji otestovat.