Původ tradice
Podle některých zdrojů sahá historie zdobení vánočního stromu do 6. století, kdy opat jménem Klumbán z Bobbia, jenž působil jako misionář v Bretani a Burgundsku, právě burgundskému králi ozdobil na Vánoce jedličku, a to pochodněmi ve tvaru kříže. Burgunďané byli totiž pohani, a tak se rozhodl, že jim přiblíží svátek narození Ježíše Krista. Pak na dlouhá staletí o zdobení stromků nemáme žádnou dochovanou zmínku. Církev tento zvyk měla údajně za pohanský.
První zmínky
Zlom pak nastal v 16. století. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku je v brémské kronice z roku 1570. Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází údajně z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století a v 18. století se k ní přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením.
Vánoční strom u nás
Vánoční stromeček se objevil v našich končinách v roce 1812. Mohl za to ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Ten byl u lidí natolik oblíbený, že jim chtěl přichystat na Vánoce na svém zámečku Šilboch v Libni překvapení, a tím byl právě ozdobený vánoční strom. Na večírku tak mohli jeho přátelé vidět stromeček s několika ozdobami, ale také dárky, které se pod ním ukrývaly, a jesličky. O stromku si posléze začala povídat celá Praha a tento zvyk se rychle začal šířit. Tehdy se vánoční stromečky zdobily sušenými jablky, ořechy, perníky, stužkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky. Ozdoby, jak je známe dnes, se objevovaly až později. Na venkov pronikalo zdobení stromků pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech na Vánoce pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.
Strom na náměstí
Vánoční strom je dnes ozdobou každého města. Každý touží mít ten nejkouzelnější stromek plný ozdob a světýlek. Ale víte, kde stál vůbec první vánoční strom? Poprvé byl takzvaný strom republiky umístěn na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Vedla jej k tomu událost, kterou zažil na vlastní kůži - v zimě roku 1919 našel s přáteli v bílovickém lese prochladlé děvčátko, které se nakonec podařilo zachránit. Od té doby přemýšlel, jak opuštěným dětem smysluplně pomoci. O Vánocích o pět let později se rozhodl vztyčit na náměstí strom a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem potřebným dětem. Inspirací mu byla Kodaň, kde takto pomáhali od roku 1914. Sbírka byla tehdy velmi úspěšná a mohl vzniknout náhradní domov pro opuštěné děti, který byl dostavěn roku 1929.
Velmi rychle se tato tradice ujala v mnoha městech a dnes již nenajdeme město či obec, které by neměly svůj vlastní strom. Na mnoha místech se stále konají sbírky pro potřebné. A ke stromům se přidaly tolik oblíbené trhy či jarmarky.
FOTO: Unsplash
Vánoční stromky a móda
I vánoční stromečky podléhají módnímu diktátu. Zatímco někdo setrvává u klasiky a zdobí strom slaměnými ozdobami, sušenými pomeranči nebo ozdobičkami, které se v rodině dědí z generace na generaci, někdo si zakládá na stylově nadesignovaných stromcích podle poslední módy. Letos nešlápne vedle s červeno-zlato-zelenou výzdobou, trendy jsou i DIY ozdoby dle vaší fantazie, peříčka, vánoční květiny ve třpytivém hávu, ptáčci i vysoká zvěř, ledově chladná krása v podobě stříbrné (ta je opravdu moderní) či zlaté nebo měděné, a již nějakou dobu hrají prim pastelové odtíny - růžová, modrá, zelenkavá, mentolová či lila. Záleží jen na vás a na vašem vkusu či fantazii.
Ať už máte stromek jakýkoliv, určitě z něj máte radost a to je nejdůležitější. Protože co může být o Vánocích kouzelnějšího než spokojenost a úsměv na tváři? :)
Hezké Vánoce!