[OL]4you na

Kam vyrazit v září? Do víru města, na koncerty, festivaly i za gastrozážitky

Prázdniny utekly jako voda. Také trpíte lehkou nostalgií? Ale nebojte, akcí se v září koná tolik, že nebudete vědět, kam se vydat dřív. Na stesk vám nezbude čas. Je totiž opravdu z čeho vybírat. Pojďte se s námi podívat, co zajímavého zářijová Olomouc nabídne a co vám zaručeně vykouzlí úsměv na rtech...

dnes v 19:00 startuje další ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Nenechte si ujít jedinečný zážitek a působivý program. Zahajovací koncert se poprvé v historii uskuteční v katedrále svatého Václava. V rámci slavnostního večera vystoupí významné osobnosti olomouckého hudebního života – titulární varhaník dómu Karel Martínek a výjimeční interpreti na bicí nástroje – otec a syn Bilanovi. Více informací o festivalu naleznete zde.

Chmelovy dožinkê – slavnost minipivovarů, poctivě vařeného piva, milovníků zlatavého moku i zábavy – se uskuteční už 3. září ve 13:00 v areálu Amerika. Více informací včetně programu a zastoupených minipivovarů je na facebookovém profilu.

Nebuďte out, buďte Blackout, hlásí pořadatelé festivalu, který se uskuteční 3. září od 15:00 na střešním parkovišti Galerie Šantovka. Kompletní line-up naleznete zde.

4. září ve 13:00 se na atletickém stadionu koná moc hezká akce. Dobroběh je totiž nejen o běhu, protáhnutí těla, setkání se stejně naladěnými lidmi, ale především o pomoci těm, kteří to potřebují. Pod hlavičkou Dobrého místa pro život se tedy poběží nejen o hezké ceny a skvělý pocit ze sebe sama, ale především pro děti z Lokomočního centra JITROCEL. A to je to, co požene všechny běžce dopředu... Více zde.

5. září v 19:00 je na programu další z koncertů Mezinárodního varhanního festivalu. Tentokrát se na dómské varhany představí Karol Mossakowski s mysteriem improvizace...

A 5. září také začínají Dny evropského dědictví. Jejich program je více než zajímavý a nabízí akce, z nichž si musí vybrat každý. Komentované prohlídky, koncerty, festivaly, divadelní představení, akce pro nejmenší, trhy, čtení, zpřístupněné památky... Je toho opravdu moc a buďme za to rádi. Olomouc má totiž co nabídnout. Kompletní program naleznete zde.

Vladivojna La Chia nehrála v Olomouci 10 let. Tato hudebnice a výtvarnice spolu s vynikající violoncellistkou Terezií Kovalovou přijede do Kateřinské 10. Nenechte si ujít tuto jedinečnou událost, a to už 6. září ve 20:00. Vstupenky pořídíte tady.

FOTO: archiv pořadatele

7. září ve 20:00 si v Premiere Cinemas v Galerii Šantovka nenechte ujít slavnostní předpremiéru filmu Jan Žižka. Historický snímek Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden a další. A vy si snímek můžete užít i ve VIP ložích, což je, věřte, lákavá nabídka.

A milovníci filmů si přijdou na své i v kině Metropol, kde 7. září v 17:30 hrají českou novinku s názvem Arvéd. Jiří Arvéd Smíchovský byl významný hermetik, okultista, vyznavač černé magie a mimořádně vzdělaný člověk s geniální pamětí. Film velmi neotřelým způsobem vypráví o tom, kam až jsme schopni zajít, abychom dosáhli svého cíle. Jiří Arvéd Smíchovský byl ochoten jít až k hranicím samotného pekla... Nic pro vyznavače předvídatelných a odpočinkových filmů. Artoví nadšenci budou více než spokojení... 

To rockoví fanoušci jistě zamíří do Bounty Rock Cafe, kde se 7. září od 20:00 představí legendární zakládající člen Deep Purple IAN PAICE se sólovým projektem Purpendicular. A bude to skvělá show. Vstupenky pořídíte tady.

FOTO: archiv pořadatele

Sea & Salt Gastro večer v NH Hotelu, to zní lákavě, že? První večírek na vlnách moře v restauraci VENTANA se uskuteční 8. září v 19:00. Pokrmem večera bude pětadvacetikilový tuňák modroploutvý, nebude chybět nabídka all you can eat a vyhlášené dezerty. Více informací najdete na webu.

Hudba českých a německých mistrů bude na programu Mezinárodního varhanního festivalu 8. září od 19:00. Dómské varhany tentokrát rozezní Markéta Schley Reindlová. 

9. září nabídne open air představení Moravského divadla Olomouc. Hrát se bude Gogolův Revizor – nestárnoucí satirická komedie, jež patří ke skvostům světové dramatické tvorby. Představení začíná ve 20:00. Místa k sezení jsou za 50 Kč, stání je zdarma.

Jídlo, kultura, zábava, design, swap. To a mnohem více vás 9. a 10. září čeká na Horním náměstí. Koná se tu totiž další ročník akce s názvem Oživ centrum. Veškeré informace k události naleznete zde.

10. září od 16:00 proběhne na Olodvorku festival Řeka má duši. Tentokrát bude vodní hladina vyměněna za kulturní prostor na Dolním náměstí, což akci na kráse vůbec neubere. Těšit se můžete na hudební program, ale také na výborné jídlo a skvělou zábavu. Podrobnosti najdete tady.

Od 10. do 20. září budou nadšeni všichni fanoušci Street Art Festivalu, jenž opět nabídne to nejlepší z české a světové komunity. Kompletní program akce naleznete tady.

Švéd Gunnar Idenstam představí návštěvníkům Mezinárodního varhanního festivalu 12. září v 19:00 Severskou inspiraci. A bude to hluboký zážitek.

15. září ožije Výstaviště Flora konferencí SMART REGION, jež nabídne tři tradiční panely, tedy Průmysl 4.0 prakticky, kde se návštěvníci dozvědí o digitalizaci kritických výrobních systémů, Smart Region, kde se bude hovořit mimo jiné o snižování nákladů na energie nebo o energeticky úsporné obci, a Startupy a inovační týmy. V tomto panelu si návštěvníci konference vyslechnou například informace o podpoře startupů v kraji, ale třeba také jak IT zachraňuje životy. Novinkou je pak čtvrtý panel zaměřený na Kulturní a kreativní průmysly. Tady se dočtete více.

15. září v 19:00 se v rámci Mezinárodního varhanního festivalu naposledy rozezní píšťaly dómských varhan. Festival zakončí Holanďan Ben van Oosten.

16. září startuje 32. ročník největšího environmentálního festivalu u nás, konají se totiž Ekologické dny Olomouc. Trvají až do 9. října a nabídnou pestrý program naplněný besedami, výlety, koncerty, výstavami, aktivitami pro rodiny, workshopy a Edojarmarkem. Kompletní program naleznete na webu. Určitě si tento festival, nebo alespoň nějaký bod z jeho programu, nenechte ujít, vždy se jedná o velmi pěknou akci...

Od 16. září do 16. října trvá Olomoucká pouť, kterou si můžete vychutnat u Galerie Šantovka. Čekají vás atrakce a každý víkend i doprovodný program.

Letní kino Olomouc přivítá 17. září od 10:00 podzimní vydání oblíbené akce MINT market. Pijďte si udělat radost designovým kouskem, originálním šperkem či bio kosmetikou... Vstup je zdarma. Více informací zde.

Gastrofestival zaměřený na milovníky tvarůžků a dobrého piva? Přesně to je TVARGLE FEST, jenž se uskuteční 17. září od 11:00 v amfiteátru v parku ve Velké Bystřici. Těšit se můžete nejen na gastrozážitky, ale také na doprovodný program. Vstup je zdarma.

Mušlárna. Hádáte správně, hlavní roli hrají mušle. Nezvalova Archa startuje velmi zajímavý gastro klub, kde si už 22. září od 17:00 do 22:00 budete moci pochutnat na speciálním menu, které pro návštěvníky připraví šéfkuchař Roman Loubal. Více v článku.

Věřte nebo ne, 23. září v 19:00 ožije Bounty Rock Cafe kubánskými rytmy. Koná se tu totiž Cubano party s DJ Darielem Martinezem. Návštěvníky čeká kromě workshopu také spousta kubánských melodií a třešničkou na dortu bude tombola. Více zde.

Divadlo na Šantovce přinese 23. září v 19:00 kulturní zážitek v podobě koncertu bratří Ebenů. Nenechte si ujít program plný inteligentní hudby i humoru, který je dnes vzácností... Vstupenky pořídíte zde.

FOTO: archiv pořadatele

23. a 24. září nezapomeňte přijít k volebním urnám a zvolit si svého kandidáta do zastupitelstva nebo do Senátu České republiky. Máme to v rukou my... 

29. září startuje po letní pauze oblíbená podzimní etapa Flory. A je se na co těšit. Podzimní výstava bývá tradičně velmi oblíbená nejen mezi pěstiteli ovoce a zeleniny... Více zde. Podzimní Flora trvá do 2. října.

Závěr měsíce září bude patřit vínu. V centru města se totiž konají populární Olomoucké vinné slavnosti, a to 30. září a 1. října. Těšte se na lahodná vína i dobroty k snědku... 

Září je na kulturní akce vskutku bohaté. Toto je jen stručný výčet toho nejzajímavějšího, co se ve městě děje.

Užijte si září tak, jak se vám líbí!

reklama