[OL]4you na

Husy, víno, lákavé akce. Takový bude podzim v Olomouci

Barevné listí, vůně čerstvého vzduchu říznutá občasnými přeháňkami, vítr pohrávající si s prameny vlasů, šaty a sandálky vystřídají sexy punčocháče a huňaté, měkké svetříky a šály, aperol nahradí lahodná vína či sklenička něčeho ostřejšího... Přesně to je podzim, jaký máme rádi. A v Olomouci bude stát za to. Chystá se totiž spousta zajímavých akcí a těšit se můžete i na skvělé tipy z naší redakce.

Husy, víno, lákavé akce. Takový bude podzim v Olomouci

V poslední době mám podzim čím dál raději. Sice je mi pořád zima, protože prostě miluju léto, ale zabalit se do hřejivého svetru, vydat se ven na procházku, užívat si vůni spadaného listí, nebo si jen tak vyrazit do města a dát si šálek horké kávy nebo třeba skleničku burčáku či svatomartinského, to má zkrátka také svoje kouzlo. Navíc podzim v Olomouci je vždy nabitý událostmi, které stojí nejen za zmínku, ale především za návštěvu. Pojďme se společně podívat, co všechno se koná. K podzimu ve městě totiž patří spousta významných kulturních a společenských akcí. Zajít můžete také na svatomartinské či na hody, které jsou v posledních letech velmi oblíbené a pečenou husičku nabízí takřka každá restaurace ve městě. A je toho mnohem víc...

ZAJÍMAVÉ AKCE A UDÁLOSTI

Knižní veletrh LITR (24.-26.9.)
Festival nabídne bohatý program pro rodiny s dětmi, a to v podobě několika tvůrčích dílen i autorských čtení a divadelní herny nebo projekce filmu Sněhurka a sedm trpaslíků. Na LITR zavítá také básník Petr Borkovec či lokální autor Vojtěch Matocha známý pro svou knihu Prašina. 

Podzimní festival duchovní hudby (19. 9.-23. 10.)
Festival konající se od roku 1994. Návštěvníci jsou tentokrát zváni na devět koncertů do arcidiecézního muzea, kaple sv. Anny, do sálu olomouckého arcibiskupství, do chrámu sv. Mořice, katedrály sv. Václava, chrámu Panny Marie Sněžné, baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku a do kostela sv. Cyrila a Metoděje a kostela Zvěstování Páně. Program letošního ročníku nabízí ojedinělý a žánrově i druhově pestrý program složený z duchovní hudby šesti století. Více informací naleznete zde.

Olomoucké vinné slavnosti (1.-2.10.)
Olomoucké vinné slavnosti probíhají od roku 2011. Na Dolní náměstí budou zváni jak vinaři z Moravy, tak i ze zahraničí, kteří nabízejí a prezentují svá vína za své sklepní ceny. A chybět nebude ani doprovodný program. Informace najdete tady.

NeonRUN a NN Night Run 8. a 9.10.
Oblíbený seriál nočních závodů s příznačným názvem NN Night Run a Avon běh za zdravá prsa je tu! Letošní novinkou bude Neon Run plný světelných efektů. Více zde.

Den lidí bez domova (10. 10. od 11:00)
10. říjen v Olomouci již tradičně patří všem, kteří si zaslouží naši pomoc. Dobré místo pro život pořádá spolu s partnery Den lidí bez domova. Na této akci si za 100 korun dáte polévku, která bude servírována v misce vyrobené zrakově postiženými klienty Ergones, a ještě pomůžete Charitě Olomouc. A naše redakce bude u toho! Těšíme se na všechny, s nimiž se potkáme. A slibujeme, že nás rozhodně nepřehlédnete. ;)

Divadelní Flora (10.10.-12.12.)
Po téměř dvouleté pauze se letos na podzim vrací Divadelní Flora. Návštěvníky čeká deset víkendů s výběrem činoherních, tanečních a performativních produkcí z české i středoevropské scény. Divadelní Flora tentokrát nese podtitul Krásný nový svět a odstartuje v neděli 10. října. Veškeré informace o akci, programu a vstupenkách naleznete tady.

Flora Olomouc - podzimní etapa (14.-17. 10.)
Podzimní etapa oblíbené výstavy na Floře nabídne velkou přehlídku ovoce a zeleniny, chybět nebude doprovodný program a oblíbené zahradnické trhy. Více o výstavě i programu se dočtete zde.

Rozkvetlé památky (14.-29.10.)
Květiny a olomoucké pamětihodnosti už pár let patří k sobě. Tentokrát se můžeme těšit na květinová aranžmá od 14. října, ozdobeny budou: Husův sbor, kostel sv. Mořice, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, kostel Panny Marie Sněžné. Více informací najdete na webu.

Prix Bohemia Radio (18.-21.10.)
Letošní ročník festivalu Prix Bohemia Radio zahájí koncert Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma s podtitulem Večer filmových melodií. Během slavnostního večera v Moravské filharmonii Olomouc vystoupí Monika Absolonová, Václav Noid Bárta, Dasha a Jakub Hübner. Jinak návštěvníky festivalu čekají čtyři dny nabité poslechem rozhlasové tvorby (na devět desítek soutěžních děl) a doprovodný program v podobě divadelního představení, knižních reportáží a představení novinek a trendů v oblasti podcastové tvorby. Více zde.

Halloween (31. 10.)
Tento den je u nás čím dál oblíbenější, a to zejména mezi malými dětmi, a tak se bude konat řada akcí. A nebo si užijte zábavu s nejmenšími doma. Tipů na halloweenská dýňová strašidla najdete všude dost. :) A když úplně odhlédneme od tohoto amerického svátku - podzimní období je úžasné i z toho důvodu, že všude voní dýňová polévka. Tak si na nějakou dobrou zajděte...

Svatomartinské hody (11. 11.)
11. listopadu slaví svátek sv. Martin a tento čas je již tradičně svátkem husích hodů a svatomartinského vína, které si můžete vychutnat v mnoha olomouckých restauracích. Těšte se na náš přehled restaurací, kam si zajít na dozlatova vypečenou husičku! 

Slavnost vína (19.11.)
V NH Collection Olomouc Congress se 19. listopadu odehraje (tedy pokud to situace dovolí) další ročník jedinečné vinné slavnosti, kde nebudou chybět degustace, ale také dobré jídlo a skvělá zábava. Na společenském večeru vystoupí Katarína Knechtová, Golden Delicious, moderátorkou bude Soňa Šuláková, o hudbu se postará také cimbálovka nebo DJ Radia Haná. Veškeré informace naleznete na webu.

Doufejme, že nám radost z podzimu a spousty zajímavých akcí nezkazí hygienická opatření a případné zákazy či rušení událostí... 

Tak hezký, pohodový a hlavně zdravý podzim! :)

 

reklama