Tučňákům se zde zalíbilo a aktuální koncert byl už jejich třetím zastavením u nás. Tentokrát si Olomouc zapsali do svých diářů mezi koncerty v Praze a Brně, kde je na plakátě festivalu JazzFestBrno nešlo přehlédnout. Už v roce 2015 se o GoGo Penguin psalo jako o vycházejících hvězdách britské hudební scény, kdy za svoje druhé album V 2.0 byli nominováni na prestižní Mercury Price. Tuto pověst s každou další vydanou deskou směle obhájili a posílili. Dnes jsou zvyklí vyprodávat mnohem větší sály, než je olomoucký Jazz Tibet Club. Příležitost vidět kapelu z bezprostřední blízkosti a slyšet je v tak intimním prostředí se nenaskýtá všem.
GoGo Penguin během koncertu odehráli třináct skladeb, další jednu pak přidali v přídavku. Až na jedinou výjimku zahráli všechny písně z poslední desky A Humdrum Star, ale došlo i na skladby z předchozího alba Man Made Object i na asi nejznámější singl Hopopono, který je pomyslnou manifestací hudebního stylu zvaného... GoGo Penguin. Složením a instrumentálním obsazením je možné hovořit o klasickém jazzovém klavírním triu, ale GoGo Penguin čerpají inspiraci i z elektronické hudby. Dojde-li na snivé polohy a melancholické pasáže hrané Chrisem Illingworthem na piano, Nickem Blackem na basu a Robem Turnerem na bicí je po krátké chvíli rozsekají v rytmickém reji, ke kterému se piano nechává strhnout.
Trojice se spíše než na absolventských koncertech klasické hudby setkávala na tanečních party a tuto zkušenost má ve své DNA a úspěšně ji přenáší na posluchače pod pódiem. Klavírní melodie vznášející se nad strhující rytmikou pak mají tu sílu odnést posluchače mimo čas a prostor, každého do svých vlastních snivých krajin – každého tam, kde si přeje být. Pokud posluchač otevře na chvíli oči a stane se i divákem, má pak možnost vidět, jak tato telepatická souhra mezi spoluhráči dokonale probíhá. Koho na pódiu nevidí, ale slyší po celou dobu, je Joe Reiser, producent a zvukař, čtvrtý člen tria. Mág, který v klenutém prostoru Jazz Tibet Clubu vykouzlil neskutečně krásný a čistý zvuk. Koncert GoGo Penguin je více než běžný hudební zážitek. Závěrečný příslib „See You Next Time“ dává naději, že se s GoGo Penguin v Jazz Tibet Clubu ještě někdy setkáme.
Po koncertě se pánové velmi ochotně nechávali fotografovat s návštěvníky, podepisovali plakáty spontánně sundané ze stěn na chodbě. Aureola hvězd kolem nich nezáří. Snad jako by i názvem své poslední desky A Humdrum Star chtěli říci, že hvězdné manýry nejsou nic pro ně. Že jsou jen tři kamarádi z Manchesteru, kteří spolu rádi hrají.
Připravil: Jiří Přivřel