[OL]4you na

Vlastivědné muzeum představí další skvost - více než osmnáct tisíc let staré meteority

V listopadu čeká návštěvníky Vlastivědného muzea unikátní výstava. Po Věstonické venuši a Keltské kamenné hlavě tak uvidí Olomouc i poslední z trojice skvostů českých muzejních sbírek, slavné meteority, které přistály na naší zemi před více než osmnácti tisíci lety a byly nalezeny v roce 1925 v Opavě-Kylešovicích.

Vlastivědné muzeum představí další skvost - více než osmnáct tisíc let staré meteority

Ve sbírkách opavského Slezského zemského muzea se nachází světový unikát – devět kusů železných meteoritů, které byly nalezeny v roce 1925 v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích při těžbě hlíny. Původně se jednalo o sedm kousků, ty však byly během výzkumu rozděleny na více fragmentů. Několik menších částí je k vidění také v muzeích v Praze a v Brně. Meteority jsou světově jedinečné tím, že byly nalezeny v kontextu mladopaleolitického sídliště.

Meteorická železa ležela v okruhu zhruba dvaceti metrů, stáří lokality je datováno přibližně do doby před osmnácti tisíci lety. Podle odborníků malý rozptyl nálezů naznačoval, že sem byly přemístěny paleolitickými lovci. Dělníci našli první kusy rezavých a těžkých kamenů zhruba pod metrovou vrstvou sprašové hlíny. O svém nálezu informovali Gustava Stumpfa ze Slezského zemského muzea, který se domníval, že jde o železné meteority. Od dělníků se také dozvěděl, že bylo vykopáno více podobných předmětů, ty však už byly buď zasypány, nebo rozebrány. K prvním čtyřem železným meteoritům přibyly později další tři, celková hmotnost nálezu přesáhla jednadvacet kilogramů. Meteority byly prozkoumány profesorem Karlem Köhlerem z bývalé německé reálky v Opavě a poté byly odevzdány Slezskému zemskému muzeu. Jejich podrobný výzkum provedl mineralog Rudolf Rost. Ten zjistil, že s malými odchylkami mají meteority následující složení: železo (94 %), nikl (5,5 %) a dále pak malé množství kobaltu, fosforu a síry. Jelikož neznáme jistě místo dopadu a jak se vlastně tyto fragmenty na místo svého nálezu dostaly, jedná se tak stále o nevyřešenou záhadu, která pravděpodobně nikdy nenalezne odpověď...

Meteority v Olomouci
Devět kusů meteoritů ze Slezského zemského muzea o celkové váze osm kilogramů dorazí na olomoucké letiště 4. listopadu, poté budou meteority za přísných bezpečnostních opatření převezeny do Vlastivědného muzea, kde je návštěvníci budou moci obdivovat v Handkeho sále od 5. do 14. listopadu. 

"Pro Vlastivědné muzeum v Olomouci je velkou ctí, že může vystavit další skvost z českých muzejních sbírek. Po Věstonické venuši a Keltské kamenné hlavě uvidí Olomouc i slavné meteority, které přistály na naší zemi před více než osmnácti tisíci lety. Přijďte se podívat, bude to stát za to!" láká ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

reklama