[OL]4you na

Svátek seniorů

Rodina představuje pro každého z nás nejdůležitější dílek skládačky zvané život. Poznačte si proto v diáři datum 1. října a připomeňte si s námi mezinárodní den věnovaný všem seniorům. Rozjasněte tento den svým maminkám, tatínkům, babičkám i dědečkům!

Svátek seniorů

Pamatujete si na své dětství? Pro nás v redakci to byly báječné chvíle okořeněné vůní makových koláčků a chutí třešňových marmelád od babičky. Zkuste se proto na chvíli vrátit zpátky v čase a obdarujte své nejbližší tím nejvzácnějším dárkem – vaší přítomností. Upečte své babičce její oblíbenou bábovku a doprovoďte ji na vycházku podél řeky. Vezměte rodiče do jejich oblíbené restaurace nebo pomozte dědečkovi s úklidem domu. Zpestřit všední den svou přítomností můžete také neznámým lidem, konkrétně v domovech pro seniory.  Možností je pestrá paleta a někdy stačí opravdu málo. Zkrátka nezapomínejte! Vlak mířící do stanice stáří totiž jednou potká každého z nás.

Pevnost poznání pro seniory

Skvělý program pro seniory také zajišťuje olomoucká Pevnost poznání – v jednom z minulých čísel jste si mohli přečíst naši reportáž „Redakce testuje“, kdy jsme se zúčastnili programu Blízká setkání třetího věku. Aktuálně láká Pevnost poznání seniory na šamanské bubnování či latinské tance: „Senioři, kteří mají chuť udělat něco pro sebe a poznat nové lidi, se mohou hlásit na workshopy v Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci – mohou si zatančit v rytmu latinské hudby, zahrát divadlo, malovat a tvořit nebo se naučit bubnovat na šamanské bubny.“

Lidé v pokročilém věku nebo děti, které chtějí dát originální dárek svým rodičům nebo prarodičům, mají teď jedinečnou šanci. Spolek Pro Poznání přišel s nápadem, jak rozšířit nabídku programů pro seniory, kteří chtějí prožívat stále něco nového. Po úspěšném cyklu Blízká setkání třetího věku je teď spuštěna registrace na pět tematických workshopů. Ty startují v říjnu a konají se v dopoledních hodinách v prostorách Pevnosti poznání.

Jedním z kurzů je interaktivní hudební terapie pod vedením profesionálního muzikanta Ivo Batouška, který slibuje strhující bubenickou delikatesu. V programu budou bubny a perkuse jemně okořeněné zpěvem a senioři se seznámí s bubny z celého světa. Bubnování má v programu také další lektor Lubomír Holzer, který je předsedou Evropské Asociace Celostní Muzikoterapie. Účastníci poznají základy muzikoterapeutického bubnování a naučí se dynamickou relaxaci.

Příznivci pohybu se mohou přihlásit na kurz Nepárové latinské tance. Ty jsou určeny dámám a pánům bez tanečního partnera, pro začátečníky i pokročilé, pro ostýchavé i ty bez ostychu. „Tanec je všestranný pohyb rozvíjející nejen svalové partie celého těla, ale také rovnováhu a koordinaci. Pro lidský mozek má stejně blahodárné účinky jako paměťové techniky a mozkový jogging. Proto je mimořádně prospěšný pro udržování jak fyzické, tak psychické kondice. Při tanci se navíc intenzivně uvolňují endorfiny (tzv. hormony štěstí), které mají blahodárný vliv na naši psychiku a pomáhají zapomenout na starosti,“ říká Ivana Fellnerová, předsedkyně spolku Pro poznání, která pro tento taneční workshop oslovila lektora Pavla Johna. Ten je držitelem nejvyšší národní výkonnostní třídy ve standardních i latinskoamerických tancích.

Další dva zajímavé workshopy povedou ženy. Táňa Kasalová umí léčit pomocí tužky, papíru a barev. Vede kurzy arteterapie a je zakladatelkou spolku Usměj se – terapie tvořením. „Je dobré starat se o tělo, ale stejnou péči potřebuje i naše duše. Workshop pomůže zapomenout na řadu omezení, která každého z nás více či méně svazují. Proč vlastně tvořit? Třeba proto, že je to lidská přirozenost. Arteterapie vám navíc nabízí pomocí tvorby vynést na povrch něco, co vás tíží. Možná tak po letech najdete řešení různých situací,“ vysvětlila Táňa Kasalová. Odpočinout si od starostí všedního dne nabídne i workshop Drama, hra a improvizace pedagožky Jany Jurkasové. V jeho průběhu se zájemci skrze metody a postupy dramatického umění vydají na cestu k uvědomění si vlastní sebehodnoty a jedinečnosti. Prostřednictvím osobního prožitku si vyzkouší hru a improvizaci, objeví výrazové možnosti svého těla a hlasu a rozvinou svoji osobitost a kreativitu.

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání se seniorům věnuje již několik let. Ve spolupráci se spolkem Pro poznání založilo v roce 2016 zmíněný unikátní cyklus Blízká setkání třetího věku, který se zaměřuje na trénování paměti, fyziologii lidského těla, fyzioterapii, ale i na řadu dalších aktivit. Tento promyšlený vzdělávací celek posiluje nejen poznávací funkce, ale pomáhá udržet seniory po všech stránkách aktivní. Kurzy se konají ve třech volně na sebe navazujících semestrech. Více informací najdete na www.pevnostpoznani.cz/pro-seniory

Elpida

Organizace Elpida se věnuje pomoci seniorům již od roku 2002. Seniorům pomáhá, aby se stali samozřejmou, sebevědomou a respektovanou součástí naší společnosti. Realizuje různé dlouhodobé projekty na podporu aktivního života seniorů, provozuje Centrum Elpida – vzdělávací a kulturní centrum pro seniory z celé Prahy, Linku seniorů 800 200 007, vydává časopis Vital a mnohé další. Organizace Elpida pravidelně pořádá mnoho akcí – např. Old's Cool ReFestival, výstavy či workshopy.

Jeden z aktuálních projektů je také značka Ponožky od babičky: „Abychom se ,zbavili chmur a starých svetrů‘ a také proto, abychom jejich prodejem podporovali samotné pletařky i další programy pro seniory v Centru Elpida. V současnosti zaměstnáváme přes sto devadesát pletařek z celé republiky, které dokážou uplést ,cool‘ ponožky i z použitého materiálu. Ponožky od babičky jsou totiž pletené z darovaných zbytků vlny.“

Krása pomoci

Pomoci seniorům se již od roku 2008 věnuje také Krása pomoci – za 10 let své existence rozdělila tato nadace mezi neziskové organizace více než 30 milionů korun. V rámci vlastního projektu Doma bez obav pomohla nadace tisícům seniorů, aby mohli žít důstojně doma.

Novým projektem je spojení sil s pražskou restaurací St. Martin – výsledkem jsou obědy zdarma pro potřebné seniory. Na každém stole v restauraci si můžete všimnout cedulky, která o projektu informuje. Každý zákazník může koupit libovolný počet voucherů v hodnotě 50 Kč – ty pak hodí do boxu, který je k tomu připraven na baru. Nadace si vouchery převezme a předá je seniorům, kteří jsou ve finanční tísni a nemohli by si jinak výživově hodnotný oběd v restauraci dovolit.

„Moc si spolupráce vážíme. Teprve začínáme a rozdáváme první vouchery, ale můžu říct, že naši klienti jsou z možnosti zajít si do krásné restaurace nadšení,“ zmiňuje Michaela Stachová, ředitelka nadace Krása pomoci.

reklama