Jenže pak přišla nabídka na účast na 3. ročníku Summer Touch Rugby 2015 v Olomouci a já nemohla říct ne. Ovšem o rugby jsem předtím slyšela jen z rychlíku a po pravdě, pravidla nechápu dodnes! Proto jsem pro vás Phila vyzpovídala – třeba je pochopíte alespoň vy!
Co to vlastně rugby je?
Rugby je kontaktní týmová hra, která pochází z Anglie. Existují 2 verze rugby – Rugby Union a Rugby League. Rugby Union má 15 hráčů a Rugby League 13 hráčů. V Olomouci se hraje Rugby Union. Rugby se hraje s oválným míčem na hřišti obdélníkového tvaru, všichni hráči útočí a brání. Je to náročný sport, kde je třeba síly, rychlosti a vytrvalosti. Rugby je také možné hrát v týmech po deseti, sedmi nebo pěti hráčích. Existuje také bezkontaktní varianta, která se nazývá Touch Rugby.
Jaký je rozdíl mezi rugby a americkým fotbalem?
Hrál jsem oba sporty a rugby je rozhodně náročnější. Přestože americký fotbal se vyvinul z rugby, je zde mnoho rozdílů. V rugby se hraje 2 x 40 minut, v americkém fotbalu 4 x 15 minut. V americkém fotbalu má každé mužstvo 2 týmy, jeden určený pro útok a druhý pro obranu, v rugby je pouze jeden tým, kde všichni hráči nejenže útočí i brání, ale navíc má každý hráč svůj specifický úkol (např. hráč, který vykopává míč, skokan, zdvihač atd.). Rugby se hraje nepřerušovaně, zatímco americký fotbal má mnoho pauz, jedná se tedy o pomalejší hru. Míč v americkém fotbale je menší než míč pro rugby. Dalším rozdílem také je, že hráči v rugby nenosí žádné chrániče a vycpávky, mohou však mít chrániče zubů, lehké ramenní chrániče a speciální molitanové helmy. V americkém fotbalu jsou povinné helmy s ochrannou mřížkou na obličej, chrániče ramen, kyčlí s kostrčním ochranným prvkem, stehenní chrániče a ochrana chrupu. Při hře amerického fotbalu je možné vidět hodně show, hráči se předvádějí. V rugby je toto nepřijatelné, jelikož se jedná o sport gentlemanů a vyzdvihuje se zde především respekt, rovnost a poctivost.
Kde je rugby nejpopulárnější?
Rugby je nejpopulárnější v Anglii, Walesu, Skotsku a Irsku, na jižní polokouli na Novém Zélandu, v Austrálii a v Jižní Africe.
Pro koho je určeno „ženské“ rugby v Rugby Clubu Olomouc?
Ženské rugby je určeno pro každou ženu, která chce být odolná a mít výbornou kondici. Některé pozice vyžadují malé a rychlé hráčky a některé pozice naopak velké a silné hráčky.
Jsou pravidla identická s mužskou hrou?
Ano, pravidla jsou naprosto stejná. Stejně jako v mužském rugby se nesmí používat údery rameny, nohou, hlavami či lokty, je zakázané tahat za vlasy, útočit na obličej a kousat protihráče. Hráč smí protihráče zasáhnout pouze do výšky ramen, jinak je to nebezpečná hra. Není povoleno protihráče kopat nebo podkopávat a ani ho zvednout a pustit na zem.
Jsou nějaké limity ohledně věku, váhy, výšky?
Nejsou, Olomouc má i tým dětí, nejmladším je pouze 5 let, je zde však omezen kontakt. V mužském týmu, kde hraju i já (cca 100 kg), má nejlehčí hráč 75 kg, nejtěžší potom 115 kg. Nejmladšímu hráči je 17 let, nejstaršímu 37 let. Co se týče ženského týmu, nejsem dost odvážný zmiňovat výšku či věk, ale průměrná váha hráček asi 55 kg, nejmladší hráčce je 16 let.
Jak častá jsou zranění při tréninku či zápase?
Zranění jsou celkem častá, jelikož se jedná o kontaktní sport, kde se nepoužívá moc chráničů. Jelikož jsou hráči velmi dobře trénovaní, dokážou vstřebat hodně ran a vyhnout se tak zraněním, případně se rychle zotavit. Nejčastěji dochází ke zraněním na ramenou, zádech, kolenou a hlavě.
Potřebují hráčky nějaké chrániče?
Ano, doporučují se stejné chrániče jako u mužů.
_________________________________________________________________
Moje rugby pocity:
Když jsem přišla na trénink ženského týmu Rugby Clubu Olomouc, překvapilo mě, kolik krásných holek tam bylo. Moje dosavadní představy totiž byly, že takový drsný sport můžou hrát jenom obrovské nesympatické mužatky. Olomoucký tým mi ovšem potvrdil opak.
Trénink začal docela normálně: rozběhat se, protáhnout se, a pak jsme začali trénovat předávání míče. To pro mě byl první problém, protože jsem se nemohla „přepnout“ na podmínku předávání míče jen za sebe.
Potom mě Phil učil, jak mám „skočit“ na potenciální soupeřku v podobě tréninkového válce. Co vám budu povídat... První test nedopadl moc dobře (přece jen už mi není dvacet), ale pak se mi to tolik zalíbilo, že si dokážu představit, že by se rugby stalo jedním z mých oblíbených koníčků! Je to tak se vším – když správně víte, jak to dělat, hned vám to jde lépe!
Chcete to zkusit?
Zahoďte předsudky a pojďte to zkusit! Tréninky ženského týmu jsou každé úterý a čtvrtek od 18.00 do 19.30 hodin na „Lokomotivě“ na tř. 17. listopadu 3. Co vás čeká? Zkušební trénink pro nováčky, pohybové hry, naučíte se základní prvky rugby a pravidla celé hry. Pro více informací napište na e-mail: info@rugbyolomouc.cz nebo mrkněte na www.rugbyolomouc.cz
Rugby Club Olomouc
Rugby Club Olomouc byl založen roku 1953 s původním názvem Dukla Zenit Olomouc s klubovými barvami červená a černá. Roku 1953 Ing. Milan Dobrý založil družstvo dorostu při učňovském středisku železáren Petra Bezruče v Olomouci a od této doby se začala psát historie olomouckého rugby. V současné době se klub účastní druhé nejvyšší soutěže mužů, tedy 1. ligy rugby 15´s a 1. ligy českého rugby 7´s, po předchozím roce v elitní sérii rugby 7´s.