[OL]4you na

Olympiádu dětí a mládeže zahájí kapela Slza

V Česku právě vrcholí kvalifikační závody na Olympiádu dětí a mládeže. Kdo přesně bude reprezentovat 14 krajů se dozvíme na konci května. Už teď je ale jasné, že Olomoucký kraj přivítá čtyři tisíce sportovců od 26. do 30. června.

Olympiádu dětí a mládeže zahájí kapela Slza

Do olomouckého kraje na konci června zamíří téměř čtyři tisíce mladých sportovců a sportovkyň, kteří budou reprezentovat právě svůj kraj. „Síly změří tedy čtrnáct výprav tentokrát ve dvaceti sportech. Kromě tradiční atletiky, gymnastiky a kolektivních míčových sportů jako je fotbal, házená a volejbal, se vrací i kanoistika a taneční sport. Celkem bude Olympiáda dětí a mládeže na 34 sportovištích, což je srovnatelné s velkou olympiádou,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Během čtyř dnů závodů se sportovci dočkají celkem 686 medailí. Jejich původní návrh vznikl z pera studentky grafického oboru na VOŠ a SPŠ v Šumperku Karolíny Ščučkové, která je současně autorkou návrhu maskota – orla Oldy.

„Sportovci, kteří se umístí na prvních příčkách prožijí hned dva předávací ceremoniály. Na sportovišti dostanou plyšového maskota Oldu a u Olympijského domu v Pevnosti poznání pak bude každý den v podvečerních hodinách slavnostní medailový ceremoniál. Veřejnost tak zveme nejen na sportoviště, ale právě i do Olympijského domu a věříme, že sportovci si svůj velký den užijí na maximum,“ upozornil Michal Zácha, náměstek hejtmana pro oblast sportu.

Olympijský dům v Pevnosti poznání bude volně přístupný a nabídne také vzdělávací zónu věnovanou olympismu a olympijským hodnotám. Novinkou celé akce je doprovodný program pro školy Olomouckého kraje, který odstartoval už v dubnu. Učitelé díky němu získají vzdělávací materiály pro své hodiny a žáci mohou vyhrát zážitkový výlet na ODM i trénink s top sportovcem.

 „Chceme zprostředkovat zážitky s olympijskou tématikou žákům základních škol a víceletých gymnázií, motivovat je k fandění svým reprezentantům na Olympiádě dětí a mládeže, a posilovat či probudit v mladých zájem o sport,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman. Podrobnosti k doprovodnému programu jsou na webu olympijskytym.cz v sekci vzdělávání.

Olympiádou dětí a mládeže bude žít najednou hned šest měst kraje. Prostějov bude hostit mladé naděje tenisu, florbalu, dráhové cyklistiky i volejbalu. Do Velké Bystřice se podívají házenkáři a házenkářky si zase užijí skvělý povrch Žeravické haly. Do Přerova zamíří střelci, beachvolejbalisté otestují písek na koupališti v Kojetíně a vyznavače BMX a MTB najdete v Uničově. V Olomouci se potkají ti nejlepší mladí sportovci a sportovkyně v plavání i synchronizovaném, kanoistice, atletice, sportovní gymnastice, fotbalu, basketbalu, badmintonu, tanečním sportu, volejbalu, šermu, judu, karate a neztratí se ani orientační běžci.

V neděli 26. června, před slavnostním zahájením, proběhne už tradiční konference věnovaná podpoře sportování mládeže za účasti hejtmanů a dalších státních zástupců. Zahajovací ceremoniál se pak uskuteční na Andrově stadionu SK Sigma Olomouc a moderovat ho bude Libor Bouček. Po slavnostním nástupu výprav s vlajkonoši v podobě olympioniků z daného kraje, zahraje všem zúčastněným kapela Slza. Vlajkonoši i hlavní ambasador, který zapálí oheň ODM, bude odtajněn 20. června.

reklama