[OL]4you na

Olomoucká stopa v Tokiu: o úspěch na olympiádě zabojují judista Klammert, veslař Vraštil, šermíř Jurka a plavkyně Janíčková

Už zítra bude v Tokiu za mimořádných bezpečnostních opatření odstartována letní olympiáda. Pro sportovce jde o vrchol jejich kariéry. Vrchol, k němuž směřují své tréninkové plány a veškeré přípravy. Nominace na tento prestižní svátek sportu navíc dosáhnou mnohdy pouze jednou za život. I přes to, že letošní olympijské hry jsou poznamenány ročním odkladem a řadou opatření, včetně absence pro sportovce tak důležitého faktoru – diváků, věříme, že se i tentokrát můžeme těšit na dechberoucí výkony. Součástí české výpravy jsou také čtyři sportovci, jejichž jména jsou spojena s Olomoucí – Barbora Janíčková, Jakub Jurka, David Klammert a Miroslav Vraštil.

Olomoucká stopa v Tokiu: o úspěch na olympiádě zabojují judista Klammert, veslař Vraštil, šermíř Jurka a plavkyně Janíčková

Plavkyně Barbora Janíčková

Po přestupu z Brna do Olomouce, kde studuje biologii a tělesnou výchovu, a po operaci ramene chytila jednadvacetiletá Barbora Janíčková druhý plavecký dech. Její výkony šly nahoru a vrcholem bylo vystoupení na závodech v Římě, kde si vybojovala nominaci na olympijské hry. 24. července se společně s Barborou Seemanovou, Anikou Apostalon a Kristýnou Horskou představí ve štafetě 4 x 100 metrů volný způsob.

Šermíř Jakub Jurka

Díky senzačnímu vítězství na evropském kvalifikačním turnaji v Madridu naváže na dědečka Jaroslava, účastníka her v Montrealu 1976 a Moskvě 1980. Otec Tomáš je rovněž šermíř a Jakuba trénuje. Dvaadvacetiletý Jakub Jurka studuje Fakultu tělesné kultury a Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, šermu se věnuje od sedmi let, profesionální kariéru započal v roce 2016 a na kontě má řadu úspěchů. O další se s kordem v ruce pokusí v neděli 25. července pod pěti kruhy.

Judista David Klammert

Sedmadvacetiletý judista David Klammert se přesouval postupně z rodné Kroměříže přes dorostenecké a juniorské sportovní centrum v Olomouci až po Prahu, kde se momentálně připravuje. Do Olomouce se však stále rád vrací. V listopadu roku 2015 se v Bratislavě stal mistrem Evropy do 23 let. Nyní ho čeká olympijská premiéra v kategorii do 90 kilogramů, a to 28. července.

Veslař Miroslav Vraštil

Na olympiádě v Tokiu se osmatřicetiletý Miroslav Vraštil představí ve skifu lehkých vah s Jiřím Šimánkem. Rodák z Olomouce třetím startem na olympiádě dorovná svého otce Mioslava Vraštila st. V Riu a Londýně startoval ve čtyřce lehkých vah, ve dvojskifu bude mít premiéru. Sledovat jej můžeme 24. července.

Všem sportovcům přejeme hodně zdaru a spokojenost s výkonem, ať už budou výsledky jakékoliv!

reklama