[OL]4you na

Nenechte si ujít olomouckou muzejní noc

Olomoucká muzejní noc zpřístupní sbírky významných muzeí, galerií, knihoven a dalších kulturních institucí. Je to jedinečná příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který se koná v celé České republice.

Nenechte si ujít olomouckou muzejní noc

Olomouckou muzejní noc slavnostně záhájí v pátek 20. května v 18 hodin koncert v Arcibiskupském paláci. Ten bude zpřístupněn k volným prohlídkám reprezentačních sálů až do 23 hodiny.

Projděte si seznam zpřístupněných míst a program letošní Olomoucké muzejní noci a zapište si do diářů, kam se letos podíváte:

PROGRAM:

Arcibiskupský palác • 18:00–23:30
• 18:00 Slavnostní zahájení Olomoucké muzejní noci – koncert ve Slavnostní dvoraně
• V kříži najdu vše, co hledám – Ukřižovaný Kristus pohledem lidového řezbářství a středověké poezie – volné prohlídky reprezentačních sálů tzv. piana nobile patra
• výstava sbírky křížů manželů Hojgrových
• vstupné volné, případně dobrovolný příspěvek 

Art Rubikon • 8:00–20:00
• výstava obrazů akademické malířky Daniely Benešové a soch akademického sochaře Václava Fidricha

Cafe Gallery JOLA • 8:00–00:00
• výstava: Katarína Vidrová
• koncert romantických houslí s ochutnávkou vín vinařství Vinné sklepy Tibor Zapletal
• dobrovolné vstupné na pomoc Ukrajinským výtvarníkům

DŮM U PARKU • 18:00 a 20:00
• 18:00 a 20:00 dvě komentované prohlídky domu a jeho historie
• výstava: Radovan Mikula – Magická krajina fotografická výstava za účasti autora

Expozice historie letiště Olomouc • 17:00–22:00
• Expozice historie letiště
• výstava historických leteckých snímků
• Modelářská dílna – jak se tvoří modely do muzea

Freskový sál Komenium • 19:00–22:00
• zpřístupnění slavnostního freskového sálu a komentované prohlídky

Galerie Anděl • 9:00–20:00
• výstava: Jiří Horák – výstava obrazů Letní romance

Galerie Atelier KD • 18:00–22:00
výstava: Zdeněk Netopil

Galerie Caesar • 18:00–21:00
• výstava: Jana Farmanová
• instalace: Jitka Havlíčková – Viktor_háčkovaná Škoda Octavia Combi 1967

Galerie Labyrint • 10:00–21:00
• výstava: Jana Valouchová – Kouzlo okamžiku

Galerie města Olomouce • 13:00–22:00
• výstava: Pavel Hogel – Otisky • koncert v podloubí galerie

Galerie Mona Lisa • 9:30–22:00
• výstava: výstava: Jiří Slíva Jarní výběr
• obchůdek s autorskými exponáty, šperky, suvenýry

Galerie PAF • 00:00–00:00
• Babeworld – Rack Your Brains

Galerie Rubikon • 9:00–20:00
• výstava obrazů Stanislava Havlíka

Galerie Skácelík • 18:00–20:00
• výstava 30 let galerie

Galerie XY • 9:00–19:00
• výstava: Kristína Kandriková – Dokola, ale jinudy

Hřbitovy města Olomouce • 7:00–00:00
• mimořádné otevření hřbitova do půlnoci
• 22:00 Komentovaná prohlídka nočního hřbitova s hrobníkem a ředitelem hřbitovů
• nutnost rezervace na 585413703, nebo na mail hrbitovy@hrbitovyolomouc.cz, kapacita 30 osob

Kamenný, Passingerův mlýn • 18:00, 19:00, 20:00, 21:00
• komentovaná prohlídka částečně zpřístupněných prostor Kamenného, Passingerova mlýna, sraz na rohu ulic Mlýnská a Lafayettova, doba trvání 30 minut, vstup na vlastní nebezpečí
• nutnost rezervace v Informačním centru města Olomouce v podloubí radnice, omezená kapacita

Kino Metropol • 18:00–22:00
• projekce: 18:00 Salvador Dalí: Raná léta
• projekce: 20:00 Botticelli: Florencie a Medicejští
• vstupné 100 Kč • kavárna ve foyer

Komunitní centrum pro válečné veterány Olomouc • 14:00–21:00
• výstava: Stejnokroje a výstroj československých legií; do prostor uvádí a výstavou provází průvodci v dobových uniformách
• 17:00–21:00 doprovodný program: tematická povídání o osudech českých vojáků za První světové války & komentovaná ukázka nalezených artefaktů z výzkumu moderních bojišť
• vstup volný

Knihovna města Olomouce • 8:00–21:00
• soutěž Hlubinami podmořského akvária – hledání pokladu
• výstava grafických cyklů: Ladislav Grossmann – Prostranství paměti
• 14:00–21:00 Letní čítárna u kašny

Knihovna města Olomouce – Letní čítárna u kašny • 14:00–21:00
• stánek plný knih u budovy knihovny
• možnost začíst se do knihy v čítárně na náměstí Republiky, resp. si nějakou knihu odnést

Letní kino Olomouc • 18:00–22:00
• zpřístupnění interaktivní naučné historické stezky areálem
• smyčcový koncert v Cikánské brance

Lomená galerie (VMO) • 00:00–00:00
• dejme průchod umění – streetart ve veřejném prostoru
• výstava: David Strauzz
• Zlomená knihovnička – sdílení knih ve spolupráci s Antikvariátem v Univerzitní ulici

Muzeum Olomoucké pevnosti • 18:00–21:00
• expozice o vojenské historii v objektu barokní prachárny
• sádrový model města jako pevnosti z poloviny 18. století akademického sochaře Jiřího Žlebka

Muzeum umění Olomouc • 15:00–22:00
• 18:00–22:00 Domov a svět – pestrý program muzejní noci bude tematicky vycházet z výstavy Domov a svět
• 18:00–21:00 FolklorArtová dílna – stanoviště pro děti a dospělé nejen v prostoru výstavy Domov a svět jsou tentokrát inspirována některými důvěrně známými motivy naší a lidové kultury. Přijďte společně poznávat a tvořit!
• 18.00–21.00 Velmi živá hudba – kdekoli ve výstavních sálech muzea můžete potkat hudebníky z cimbálové muziky Záletníci, kteří svým umem vnesou nečekanou zvukovou a pohybovou kulisu do světa výtvarného umění
• 21:00–22:00 Domov a svět – komentovaná prohlídka – aktuální výstavu představí zájemcům její autorka Barbora Kundračíková • tematicky zaměřené občerstvení na terase kavárny v 1. patře muzea

Muzeum umění Olomouc – 9:16pm gallerie • 21:16–00:00
• video galerie nabídne v obrazovkách ve výloze videoartový projekt Filipa Kopeckého, absolventa UMPRUM, ateliéru multimédií

Olodvorek • 16:00–22:00
• Otevření letní sezony Olodvorku
• operní zpěv
• speciální nasvícení

Olomoucké vinné slavnosti • 14:00–22:00
• setkání Moravských a regionálních vinařství, ochutnávky vína, řízené degustace, muzika a zábava pro všechny na Dolním náměstí

Paměť národa – Kryt civilní obrany • 14:00–20:00
• Odkryté příběhy 20. století – multimediální výstava v bývalém krytu • Běh pro Paměť národa! – můžete zaběhnout hromadný závod, individuální běh nebo po vlastní trase kdekoliv
• registrace na www.behpropametnaroda.cz/olomouc

Radnice • 19:00–22:00
• prohlídka budovy radnice
• expozice o historii města, radnice, orloje
• výstup na věž

Rocková galerie Metal s tebou • 18:00–22:00
• rockové LP & plakáty
• komentovaná výstava plakátů
• koncert Hudebního Institutu

Rub Gallery • 9:30–00:00
• otevření nové galerie
• 18:00 Radek Malý / Georg Trakl: To sladké tělo tlející v trní – druhý literární večer v Rub Gallery

Sloup Nejsvětější Trojice • 19:00–22:00
• otevření kaple památky UNESCO
• speciální nasvícení památky UNESCO

Studio G21 • 13:00–22:00
• výstavy: Michal Kalhous – Dárky
• Olomoučtí fotografové
• koncert v podloubí galerie

Street Art Festival – Art Tours • 19:00
• Zažijte město jako uměleckou galerii – komentovaná prohlídka street artu
• nutnost rezervace na 775737123, nebo na mail hello@streetart-festival.cz, kapacita 15 osob, cena 300 Kč / osoba, skupina 150 kč / osoba, trvání: 2 hodiny

Telegraph Gallery • 10:00–00:00
• výstava (kinosál): Tomáš Roubal – 5G
• 20:00 letní kino (atrium): Malířka a zloděj
• prodloužená otvírací doba kavárny do 24:00

UP – Knihovna – Zbrojnice • 18:00–22:00
• výstavy: Nejbohatší ekosystémy světa, Operace Anthropoid
• výstavy starých tisků a nejzajímavějších knih z fondu

UP – Lékařská fakulta • 18:00–23:00
• prohlídka Anatomického muzea (POZOR vstup do Anatomického muzea je povolen pouze osobám nad 15 let)

UP – Pevnost poznání • 18:00–21:00
• expozice Do historie! & Galerie Atom – zdarma
• Workshop s tiskařským lisem v expozici Do historie! – 50 Kč/osoba

UP – Přírodovědecká fakulta • 18:00–21:00
• 18:00, 19:00, 20:00 Oddělení vnějších a vnitřních vztahů, 1. podlaží, před vrátnicí – Komentované prohlídky hlavní budovy Přírodovědecké fakulty UP
• 18:00–21:00 Klub deskových her, 1. podlaží – Nabídka vyzkoušet si zajímavé i neobvyklé deskové hry
• 18:00, 19:00, 20:00 Katedra geologie, 1. podlaží, před vrátnicí – Komentované prohlídky geoparku
• 18:00–21:00 Katedra geologie, 1. podlaží – Prohlídky mineralogických, petrologických a paleontologických sbírek katedry
• 18:00, 19:00, 20:00 Katedra analytické chemie, 2. podlaží – Komentované prohlídky katedry s předvedením zajímavých pokusů
• 18:00, 19:00, 20:00 Katedra optiky, 4. podlaží – Komentované prohlídky pracoviště optiky
• 18:00–21:00 Hlavomorna, 6. podlaží – Nabídka řady hlavolamů pro malé i dospělé návštěvníky
• 18:00–21:00 6. podlaží – Zpřístupnění teras s vyhlídkou na město • 17. listopadu 50
• 18:00, 19:00, 20:00 Katedra zoologie, 1. podlaží – Komentované prohlídky katedry a jejich zoologických sbírek • Šlechtitelů 27 sraz u hlavního vchodu do areálu poblíž zastávky Šlechtitelů
• 18:00, 19:00, 20:00 Katedra botaniky – Komentované prohlídky skleníků se zaměřením na masožravé rostliny
• 18:00, 19:00, 20:00 Katedra biotechnologií – Pohled do mikrosvěta, můžou rostliny svítit? Komentované prohlídky katedry
• 18:00 Kabinet cizích jazyků – Komentovaná prohlídka olomouckých barokních kašen v angličtině. Pro děti k dispozici pracovní list s drobnou odměnou

Vědecká knihovna v Olomouci • 17:00–22:00
• věnováno 200. výročí narození Gregora Mendela
• 17:00–18:00 Gregor Mendel – moravský rodák, zakladatel genetiky a exaktního šlechtění rostlin – přednáška doc. Ing. Petra Smýkala, Ph.D.
• 18:00–22:00 vystavení unikátní studie G. J. Mendela Versuche über Pflanzen-Hybriden
• 18:00–22:00 výstava Čeští vědci a jejich vynálezy
• 19:00–22:00 aktivity a workshopy pro děti i dospělé
• 19:00–22:00 možnost registrace nových čtenářů a vypůjčení knih z volného výběru

Vila Primavesi • 19:00 a 20:00
• komentovaná prohlídka historických prostor vily
• nutná rezervace na webu
• zvýhodněné vstupné 50 Kč

Vitrína Deniska • 00:00–00:00
• výstava: David Střeleček – Horizon of Tower

Vlastivědné muzeum v Olomouci • 18:00–23:00
• výstava: Kriticky ohrožené jevy našich nářečí – multimediální výstava s mapami
• stálé expozice: Příroda Olomouckého kraje, Olomouc - patnáct století města, Galerie osobností Olomouckého kraje, Od kolébky do hrobu, Lékárenské herbárium, Hanácký obr Drásal, Dějiny Vlasteneckého spolku muzejního

Výstaviště Flora Olomouc – Palmový skleník • 19:00–23:00
• speciální noční nasvícení exotického světa plného tropických rostlin
• samostatná prohlídka
• omezená kapacita
• zvýhodněné vstupné: 50 Kč

Výstaviště Flora Olomouc – zvonička v Bezručových sadech • 19:00–22:00
• Rozhoupejte zvon – běžně nepřístupná zvonička v Bezručových sadech bude otevřená, přijďte si zazvonit

Za sklem – Místo zastavení • 18:00–00:00
• výstava a ukázka z ateliéru LLukas

reklama