[OL]4you na

Minimalismus – Když méně je více

Jednoduchost přináší rovnováhu, radost a především svobodu. Dejte sbohem materiálním rozptýlením a soustřeďte se na to, co je v životě důležité.

Minimalismus – Když méně je více

Minimalismus tak trošku znamená revoltu. Odpoutání se od reklam i věcí, které na nás útočí ze všech stran a o kterých jsme neustále přesvědčováni, že právě ony nás udělají šťastnými. Stává se postupně stále populárnějším životním stylem. Že si pod tímto pojmem představíte pouze umělecký směr poloviny 20. století? Nevadí, pojďte jeho kouzlo objevit s námi.

Minimalismus vznikl jako reakce na konzumní životní styl, který zásadně, i když ne vždy záměrně, podporuje dnešní doba „internetová“ s nejrůznějšími sociálními sítěmi v čele. Hlavním cílem minimalismu není pouze zbavení se zbytečností, typických předmětů, o nichž si myslíme, že by se přece jednou mohly hodit. Nostalgických věcí (často dárků), které nám připomínají místy i nepříjemné momenty z minulosti. Není to ani jednorázové vytřídění šatníku, jak by se mohlo zdát. Především totiž jde o vytvoření priorit, týkajících se jak vašeho myšlení, tak i trávení volného času. Neméně pádným důvodem, proč se stát minimalistou, je uvědomění si odpovědnosti vůči životnímu prostředí a snaha o jeho minimální devastaci.

Objevte nové možnosti

Kromě již zmíněných benefitů, jako je pocit svobody a uspokojení z toho, že se vymaníte pokušení konzumu, nebo úbytek stresu, se zaraduje také vaše peněženka. Minimalisté přirozeně mnohem jednodušeji šetří. A to dokonce nejen kvůli méně častému nakupování. Až dvacet tři procent lidí platí své účty pozdě jen proto, že je nemůžou najít. Když si k tomu přičteme penále, organizovaný a čistý domov se opravdu vyplatí. Své peníze pak minimalisté rádi utrácejí například za cestování nebo za své opravdové koníčky. No nezní to lákavě?

Vydejte se na cestu

První „úkol“, který vás na cestě za novým životem čeká, vás pravděpodobně napadne zcela přirozeně. Ano, musíte se zbavit věcí nepotřebných, nebo takových, které už vám neposkytují žádnou radost. Není však třeba se ukvapit. Mnohem vhodnější je si věci, u kterých si nejste stoprocentně jisti, nechat uložené v krabici na skrytém místě. Pokud je opravdu během několika měsíců nepoužijete, můžete je s klidem prodat, darovat a až v poslední řadě vyhodit. Ideálně však s pomyšlením na možnost jejich maximální recyklace. Rozhodnete-li se bezhlavě zbavit všeho možného, výsledek nakonec může být zcela opačný, což je nejen neefektivní, ale i neekologické.

Najděte si proto dostatek volného času a pusťte se s klidnou myslí do materiální očisty. Prvně se soustřeďte na svůj šatník. Všechny ponožky bez páru, haldy oblečení odložené „na doma“, nebo kousky, které vám už nesedí a jsou nepohodlné, musí bezpodmínečně pryč. Při nákupu těch nových zvažujte kvalitu, nadčasovost i odpovědnost. Protože ne vždy je výroba oblečení adekvátně ohodnocena.

Pokračujte přes svůj pracovní stůl a knihovnu. Nezapomeňte později také na nepoužívané nádobí, hrníčky bez podšálků, ani na plechové hrnce z dob komunismu, které „by se přece jen jednou mohly hodit“. Nebo velmi pravděpodobně ne. Mezi často skladované věci patří i kosmetika a elektronika. Nenajde se u vás třeba nejedna nefunkční nabíječka či rozbitý telefon? Vsadíme na to své boty! A že jich už teď tolik nemáme.

V závěru prvního úkolu se zaměřte i na obsahy svých telefonů, počítačů, tabletů. Protřiďte nepovedené fotografie či e-maily. Nám dalo například velkou práci odmítnout tu spoustu newsletterů, které nám den co den zahlcovaly poštu. Dále byste měli věnovat určitý čas také vaší peněžence a tašce, i ony si zaslouží určitý řád. Nenuťte se však zbavovat úplně všeho. Pokud máte koníček, ke kterému je potřeba více věcí, je to samozřejmě zcela v pořádku.

Nebojte se odvázat

Pokud jste se s předchozím úkolem hravě vypořádali, přichází čas na radikálnější změny. Musíte však být přesvědčeni, že je to opravdu to, co chcete. Jestliže vaše pokoje zejí prázdnotou, není lepší volby, než je využít k tomu, co máte opravdu rádi. Máme na mysli například domácí posilovnu nebo malířský ateliér. A jestli k naplnění vašich snů žádný extra prostor nepotřebujete, přestěhujte se do menšího. Kromě peněz získaných výměnou vašeho bydlení za menší navíc každoročně ušetříte za nižší spotřebu energií. Někteří minimalisté také prodávají auta a prosazují čím dál výraznější trend těch sdílených. A co se sdílení týče, nemusíte se už v současnosti omezovat pouze na auta. V České republice fungují webové aplikace jako Půjčím.to nebo SharyGo, kde najdete téměř cokoliv.

Pochopte pravou esenci minimalismu

Pokládáte si otázku, ve kterém momentu se z člověka stává minimalista? Když vlastní tři sta věcí? Nebo pouze sto? Ne, žádná taková hranice není. Neexistuje jediný správný model minimalismu. Zčásti proto, že se jedná o celoživotní cestu, zčásti kvůli jeho individuálnímu charakteru. Pro každého znamená minimalismus něco jiného. Nesnažte se proto zapadat do předem určené šablony, v dnešním světě není třeba více „nálepkovat“.

Mnohem důležitější je pochopit podstatu, esenci minimalismu – pokud chcete mít v životě více času, prostoru a prostředků na věci, které vás naplňují, musíte se naučit říkat NE. NE věcem, k jejichž vlastnictví jste hnáni společností, a činnostem, které plýtvají vaším časem. Rozhodně byste se však kvůli této změně neměli stát příliš úzkostlivými, přemoženými či posedlými. To by znamenalo, že jste zapomněli na její hlavní důvod. Nebojte se také hledat inspiraci všude okolo. Internet nabízí nespočet dokumentů, článků i videí, díky nimž můžete svůj minimalismus dále rozvíjet. Určete si tak svá vlastní pravidla, nebo lépe řečeno „vodítka“. Minimalismus totiž žádná pravidla nemá.

Určete svá pokušení

Lákají vás nákupní centra, rádi trávíte čas brouzdáním po internetových obchodech nebo nemůžete odolat, pokud vidíte zboží v akci? To je v pořádku. Pokud si totiž svá pokušení uvědomujete, dá se s nimi mnohem lépe zatočit. Stačí si najít jiný rituál, který takto strávený čas nahradí. S nakupováním je to jako se zlozvyky – nejlépe se s ním bojuje, pokud se nenásilně nahradí něčím užitečným. Přečtěte si raději knihu, poslechněte své oblíbené podcasty nebo zajděte na procházku do přírody. Uvidíte, že budete z omezení konzumu šťastní.

reklama