[OL]4you na

Květy a světy. Oblíbená jarní Flora nabídne tisíce květin a bohatý program

Řádově desítky tisíc květin budou od 21. do 24. dubna k vidění v areálu Výstaviště Flora Olomouc na květinové a zahradnické výstavě Flora Olomouc 2022. Největší svátek květin se letos koná po dvouleté odmlce. Jeho hlavní expozice v pavilonu A nese název Květy a světy a bude znázorňovat koloběh života. Chystá se i bohatý program, v němž nechybí ani výstava vzácných bonsají starých stovky let.

Květy a světy. Oblíbená jarní Flora nabídne tisíce květin a bohatý program

"Je skvělé, že po dvou letech máme možnost uspořádat na jaře velkou květinovou výstavu. Hlavním tématem, které vyjadřuje vizuál výstavy a jež bude ztvárněno v hlavní expozici, je koloběh života. A to konkrétně u rostliny od jejího zrodu přes kvetení až po zánik. I předváděcí akce našich předních floristů budou s tímto tématem v souladu,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Středobodem výstavy bude již tradičně hlavní expozice v pavilonu A. Její podobu mají letos na starost respektované architektky z olomouckého architektonického a design studia mimokolektiv spolu se známým floristou Tamásem Víghem, jenž do expozice vloží mimo jiné i méně známé exotické rostliny anebo vzácné orchideje. V pavilonu A se návštěvníci mohou těšit i na speciální večerní prohlídku nasvícené hlavní expozice. Začíná v pátek 22. dubna ve 20 hodin, její součástí je také módní přehlídka Czech Fashion Night či koncert dámského smyčcového kvarteta Beladona Quartet. I díky tomu půjde o exkluzivní zážitek. Cenově zvýhodněné online vstupenky na večerní prohlídku jsou už k dispozici na webu Výstaviště Flora. V prodeji je zde i samostatné vstupné na výstavu a také výhodný balíček, jenž obsahuje jak vstupenku na večerní prohlídku, tak na celou výstavu.

V hlavním pavilonu návštěvníci najdou také prezentaci zahradnických a uměleckých škol či expozici Českého zahrádkářského svazu (ČZS) pojmenovanou Z minulosti do budoucnosti. Jejím autorem je florista Zdeněk Kupilík, bude věnována letošnímu 65. výročí ČZS. Jedním z hlavních témat expozice je budoucí podoba zahrádkářských kolonií, její součástí bude také oblíbená pěstitelská poradna a prezentace vinařů. Dohromady pak díky práci floristů a také zahradníků z olomouckého výstaviště budou při výstavě Flora Olomouc 2022 ve vnitřních expozicích a na upravených venkovních záhonech k vidění řádově desítky tisíc pestrobarevných květin.

FOTO: Výstaviště Flora Olomouc

Bonsaje staré až 600 let, zahradnické trhy a také koncerty, workshopy i gastrozóny
V celé Evropě ojedinělá expozice zaplní od 21. do 24. dubna na Výstavišti Flora pavilon E. Pod názvem Tradice s fantazií bude díky spolupráci s Bonsaimuseum Isabelia prezentována jedinečná kolekce bonsají z tisů, jejichž stáří se pohybuje v rozmezí 100 až 600 let. Valná část pochází z Japonska, do České republiky je dopravil zkušený sběratel Josef Valuch.

Umělecký zážitek návštěvníky čeká díky spolupráci VFO s Unií výtvarných umělců Olomoucka v oranžerii v expozici Květy v umění. Výstavu fotografií zde doplní floristická výzdoba od oceňované floristky Kláry Franc Vavříkové.

Občerstvit se lidé budou moci v gastrozónách anebo v kavárně v pavilonu A. Bohatý program bude při výstavě Flora Olomouc 2022 připravený i na dalších místech olomouckého výstaviště.

Venkovní část bude spolu s pavilonem G patřit velkým a hojně navštěvovaným zahradnickým trhům. Pavilon H bude letos na jaře zasvěcený prezentaci členů Asociace soukromého zemědělství ČR pojmenované Návrat ke kořenům. Budou zde představeny jednotlivé zemědělské farmy a jejich produkty.

V neposlední řadě se návštěvníci mohou těšit na pestrý doprovodný program. Například na pátek 22. dubna je na venkovním pódiu Samba naproti sbírkovým skleníkům připravený Den s regionálními stanicemi Českého rozhlasu. Vystoupí zde Jana Chládková & Pontiac, Milan Drobný, Pavel Vítek, ale i Jakub Smolík, Marcel Zmožek, Petra Černocká nebo David Deyl. Součástí doprovodného programu jsou pak i workshopy, hudební vystoupení, aktivity pro děti u pavilonu H anebo chill out zóna inciativy Zaparkuj. Další odpočinkové zóny pak budou připraveny u Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech.

Veškeré informace včetně online vstupenek naleznete ZDE.

reklama